Akıllı Telefon Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paylaş!

Akıllı telefonlar günümüzde artık zorunlu bir ihtiyaç olmakla beraber hayatımızın bir parçasıdır. Çünkü neredeyse her işimizi artık telefonlarla gideriyoruz ve hayatımızın her alanında akıllı telefona ihtiyaç duyuyoruz. Örneğin neredeyse her iş yerinde ve her okulda Whatsapp grupları kuruluyor ve bu gruplara girmemiz bizi anlık olarak her şeyden haberdar ediyor. Peki, akıllı telefon seçimi hususunda nelere dikkat edilmelidir?

Akıllı Telefon Seçimi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle telefonun markası güvenilir bir marka olmalıdır.
  • Telefonun bataryasının gücüne bakılmalı ve dayanıklı olmalıdır.
  • Telefonun hafızası yüksek olmalıdır. Eğer düşük hafızalı bir mobil kullanılırsa telefona kayıt yaparken sorun yaşarsınız.
  • Telefonun işletim sisteminin güvenilir olması gerekmektedir.
  • En önemlisi de garanti süresine bakılmalıdır ve en az 1-2 yıl garantili olması lehinizedir.
  • Telefonu internetten alıyorsanız yurtdışı telefonu olmamasına dikkat etmelisiniz.

Sorun Yaşarsanız

Telefonu aldıktan sonra sorun yaşamamanız için telefonun markasının sorunları takip edip etmediğini; bu sorunları çözüp çözmediğine dikkat etmelisiniz. Bunu çevrenizde o markayı kullanan insanlara sorarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fiyat-Özellik İlişkisi

Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da o telefonla aynı özelliklere sahip başka bir telefon bulunabilir. Örneğin bazen yüksek fiyatlı bir markanın telefonuyla biraz daha uygun bir markanın telefonu aynı özelliklere sahip olabiliyor. Bu durumda daha ucuz olan marka da güvenilir bir markaysa o markayı tercih ederek kârlı duruma geçebilirsiniz

Özellikler Karşılaştırılmalı

Seçim yaparken birden fazla telefona karar verdikten sonra en ucuzunu tercih etmemelisiniz. Bu telefonların hepsinin özelliklerini internet üzerinden ya da kağıt üzerinde tek tek karşılaştırıp ihtiyacınızı en çok karşılayanı tercih etmelisiniz.

Akıllı Telefon Seçimi
Akıllı Telefon Seçimi

Nereden Alacaksınız?

Sonuç olarak alacağınız akıllı telefona karar verdiniz. En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de bundan sonrasıdır. Telefonunuza karar verdikten sonra bu telefonu nereden alacağınız ile ilgili öneriler vereceğiz. Bazen aynı telefon telefoncularda ya da internet sitelerinde farklı fiyatlara sahip olabiliyor. Bu durumda bütün mağazaları tek tek inceleyip, daha ucuz olan mağazadan almanız da sizin kârınıza olacaktır.

Telefonu Aldıktan Sonra

Telefonu aldıktan sonra da dikkat etmeniz gereken konular vardır. Örneğin telefon garantiliyse asla kendiniz veya firma dışında başka bir yerde telefonunuzu tamir etmeye kalkıp garanti hakkınızı kaybetmeyiniz.

Bunun dışında ekran cam koruyucusu ve kılıf kullanarak telefonunuzu daha güvenli kullanabilirsiniz.