Android Cihazın Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Paylaş!

Her telefonun, bilgisayarın ve diğer teknolojik cihazların birer seri numarası vardır. Bu seri numaralar her cihaza ayrı olarak üretilir ve kodlanır. Seri numaralarının kopyalanmaması için cihazınızı tanıdığınız yerlerde tamir ettirmeniz de cihazınız için son derece önemlidir. Peki android cihazın seri numarası nasıl öğrenilir? Bunu öğrenmenin birkaç yolu bulunur. Bu yolları kullanarak servis ya da tamirciye başvurmadan da seri numaranızı kendiniz öğrenebilirsiniz. Seri numaraları genelde servise gönderilecek olan cihazların servis durumlarını takip etmek için gereklidir.

Cihazların Kutularında

Cihazın seri numarasını yani IMEI numarasını öğrenebileceğiniz ilk yol cihazın çıktığı kutudur. Cihazın geldiği kutunun dışında genelde bir barkod bulunur. Bu barkodun üzerinde de IMEI numarasını bulabilirsiniz. Bazen kutuya çıkartma yerine direkt baskı olarak da yazılabilir. Seri numaralarının başlangıcına S/N yazısı konulur.

Bataryanın Altında

Cihazlarda özellikle de akıllı telefonlarda seri numaralarının bulunması için eğer elinizde cihaz kutusu bulunmuyor ise bakabileceğiniz ilk yer bataryanın altıdır. iOS’larda bu özellik bulunmaz iken Android cihazlarda bataryalar çıkarılabilir. Bataryayı yani telefonun pilini çıkardığınızda alt kısmında telefon kasasının üzerinde IMEI numarasını bulabilirsiniz. Bataryası çıkarılabilen her marka cihazın pilinin altında seri numaraları yazmaktadır.

Cihaz Ayarlarına Girerek Bulma

Cihaz IMEI numaralarını bulmanın üçüncü adımını ise cihazın ayarlar kısmı oluşturur. Cihazınızın ayarlar kısmına girdiğinizde önce telefon hakkındaya ardından da sistem yazan yere girmelisiniz. Bunların sonrasında da durum yazan kısma girin. Bu kısma girdiğinizde Sim durumu, IP adresi, pil düzeyi gibi bilgileri görebilirsiniz. Bu bilgilerin altında ise IMEI numarası yazısını görebileceksiniz. Bazı cihazlarda hakkında kısmı farklı bölümlerde yer alabilmektedir. Ancak genel olarak IMEI veya seri numarasına bu adımları izleyerek ulaşabilirsiniz.