Android Telefonlarda Klavye Nasıl Değiştirilir?

Paylaş!

Zaman zaman birçok insan klavyede bazı değişiklikler yapmak isteyebilir. Hatta örnek verecek olursak; klavye de dil değiştirme, klavyenin boyutunu ayarlama, Q klavye veya F klavye, akıllı klavye açmak, parmak kaydırarak yazı yazmak, klavyenin rengini değiştirmek gibi birçok klavye ayarı değiştirme alternatifi bulunmaktadır. Kullandığınız telefon android sistemli bir telefon ise o zaman anlattıklarımıza kesinlikle kulak vermelisiniz. Şimdi herkesin sıklıkla sorduğu android telefonlarda klavye nasıl değiştirilir? Soruna en detaylı cevabı vereceğiz.

Öncelikle klavye ayarlarına erişmek için, mobil cihazınızın Ayarlar kısmından Dil ve Giriş kısmına gelin. Ardından Samsung klavye seçeneğini izleyebilirsiniz. Dilerseniz de klavyenin dişli çarkı üzerinden de klavye ayarlarına gidebilirsiniz.

Samsung Q Klavye, F Klavye ve Dil Değiştirme

Android sistemli mobil cihazınızın klavye dizilimini, Q veya F klavye olarak farklı şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, ayarlar menüsü üzerinde yer alan ‘’Dil’’ sekmesinden klavye türünü seçebilirsiniz. Ayrıca buna ek olarak da Qwerty klavye, Türkçe Qwerty, Türkçe F klavye ve hatta 3×4 klavye seçeneklerini de değerlendirip kullanabilirsiniz. Qwety klavye seçeneği tamamen İngilizce harfleri içermektedir. Ancak klavyenizde i, ç, ğ, ve ö gibi harfleri de kullanmak istiyorsanız zaman Türkçe Qwerty seçeneğine tıklamalısınız.

Yazım Hatası Denetleme

Günlük hayatımızda özellikle önemli yerlerle konuşmamız gerekirken, yazım hatalarına daha fazla dikkat etmeliyiz. Kullandığınız Word programı üzerinde olduğu gibi android sistemli mobil cihazınızda da kullanabilirsiniz. Şöyle ki, ‘’Yazımı Otomatik Denetle’’ seçeneğine tıklayarak, yazınızda ki tüm hataları kolaylıkla görebilir ve düzeltebilirsiniz. Hatalı karakterler altında kırmızıçizgi olarak kendini belli etmektedir.

Parmak Kaydırma ile Yazı Yazma

Android sistemli mobil cihazlar ayrıca parmak kaydırarak da klavyeyi kullanabilirler. Şöyle ki, klavye ayarları kısmında yer alan ‘’Klavye Kaydırma’’ özelliği bu işlevden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Bu özelliği kullanırken, kelimelerin üzerinde kaydırmanız yeterlidir. Kelimeler otomatik olarak çıkacaktır. Ancak harfler arasında kaydırarak yazdığınızda, parmağınızı kesinlikle kaldırmamalısınız.

Ayrıca buna ek olarak renk değiştirmek için de yine klavye ayarları kısmından kontrastlı klavyeleri tercih edebilirsiniz. Böylece android sistemli telefonlarda klavye nasıl değiştirilir öğrenmiş olduk.