Android Uygulamaların Otomatik Başlaması Nasıl Engellenir?

Paylaş!

Gelişen ve gelişmekte olan teknolojinin en büyük nimetlerinden birisi olan cep telefonları, günlük hayatta insanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu telefonların sunmuş olduğu özellikler ve uygulamalar ile yerine getirilen birçok işlem ve hizmet vardır. Özellikle gelişen ve güncellenen Android teknolojileri ile farklı olarak ortaya çıkan uygulamalar, bu işlemleri gerçekleştirmekte, insanlara yardımcıdır. Fakat bu uygulamalar çoğu zaman, üzerinde kurulu olduğu cihazda güç tüketimine, cpu kullanımına ve ısınmalara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda ya uygulamayı kaldırmalı, ya da durdurmalısınız. Uygulamaları durdurarak bu gibi olumsuzlukların önüne geçilebilir fakat durdurulan uygulama kendi kendine yeniden başlayabilir. Android uygulamaların otomatik başlaması nasıl engellenir? Sorusuna yanıt olarak makalenin devamına göz atabilirsiniz.

Bu Uygulamalar Neden Durdurulmalıdır?

Cihaz üzerinde yüklü olan uygulamalar, kullanılmadıkları süre zarfında da işlemcinin gücünü tüketmekte ve pil ömrünü azaltmaktadır. Bu gibi durumlarda ekstra olarak telefonunuz da ısınabilir. Bunun önüne geçmek ve cihazınızın kullanım süresini uzatmak için, kullanmadığınız uygulamaları kaldırmalı veya durdurmalısınız.

Uygulamalar Nasıl Durdurulur?

Uygulamaları kaldırmak yerine durdurmayı tercih ettiyseniz, aşağıda sıralanan adımları takip etmelisiniz. Bütün adımları takip ederek uygulamayı durdurmalı ve ardından tekrar açılmasını engellemelisiniz.

İlk olarak telefon ayarlarında bulunan uygulamalar bölümüne, oradan da hizmetler bölümüne gitmelisiniz. Hizmetler bölümünde yer alan uygulamalardan, durdurmak istediğiniz uygulamayı seçerek sonlandır butonuna basmalısınız. Bu şekilde uygulama tamamen duracaktır. Fakat ardından tekrar açılabilir. Bunun önüne geçmek için 3. parti bir uygulama kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar ile, durdurmak istediğiniz uygulamayı tamamen durdurabilir ve kendiliğinden açılmasının önüne geçebilirsiniz.

Android Marshmallow, Doze Modu

Android’in yüksek versiyonlarından olan Marshmallow, uygulamaların tekrar açılmasını engelleyebilecek bir özelliğe sahiptir. Doze adı verilen bu özellik ile arka planda çalışabilecek uygulama miktarını kendiniz belirleyebilir ve sonlandırılan bir uygulamanın kendi kendine çalışmasının önüne geçebilirsiniz. Bu modu kullanabilmek için ilk olarak cihazınızın Android Marshmallow sürümüne sahip olması gerekir. Eğer bu sürüme sahipseniz, ayarlar>batarya/pil bölümüne gidin ve sağ üst köşede yer alan 3 noktaya dokunun. Ardından açılan pencereden Pil Tasarrufu ve Pil Optimizasyonu kısmına giderek, çalışan uygulamaları görüntüleyin. Bu kısımda yer alan optimize et seçeneği ile uygulamaları durdurabilir ve yeniden başlamasının önüne geçebilirsiniz.