Anti SEO Rehberi

Paylaş!

Çevrimiçi ortamda sitelerin, aramalarda daima ilk sıralarda çıkmasını sağlayan en temel araçlardan birisi SEO yapılandırmasıdır. Bu önemli araç sayesinde insanlar tarafından siteler çok hızlı bir şekilde bulunabilmektedir. Bu durum dolayısıyla doğal olarak, bir sitenin çevrimiçi ortamda başarılı bir şekilde ilerlemesine katkı sağlamış olmaktadır. Ancak bu noktada bilinmesi gereken bir diğer husus ise, Anti SEO kavramıdır. Anti SEO rehberi kapsamında sizlere açıklayacağımız bu durum için, bazı özel şartların oluşması gerekir. Anti SEO, bir sitenin aranma hacminin düşürülmesine yönelik yapılan birtakım dış saldırı etkenlerinden oluşmaktadır. O sitenin başarısız bir duruma sürüklenmesi için birtakım kişi ya da kurumların bu türden çeşitli girişimlerde bulunmasıdır. İşin içerisinde tamamen kötü niyet taşıyan bir unsur bulunmaktadır.

Anti SEO Yaptırımının Etkileri

Bilindiği üzere aramalarda üst basamaklarda yer almak için anahtar kelimelerin doğru ve etkin kullanımı, başarı için büyük önem arz etmektedir. Anti SEO etkisinde olan bir site ise, çeşitli olumsuz uyaranların yaptırımlarıyla, uygunsuz anahtar kelimelerle alt sıralara çekilir. Sitenin sayfalarına olan talep giderek azalmaya başlar. Bu suretle de site giderek kötüye giden bir gerileme döngüsü içerisine girer.

Böyle bir yaptırım altında kalan sitenin, virüslerin etkilerine maruz kalmış olması, önemli ihtimallerden biridir. Sitenin çeşitli yöntemlerle hacklenerek ele geçirilmiş olması, yine Anti SEO durumunun oluşabileceği sebepler arasındadır.

DDOS saldırı yöntemleri de, sitelerin Anti SEO etkisi altında kalmasına neden olabilmektedir. Sıklıkla yapılanlardan bir başkası ise, başarılı sitelerin taklit edilerek içeriklerinin kopyalanmasıdır. Bu durum özellikle sitelerin itibarını düşüren oldukça önemli bir etkidir.

Anti SEO İhtimalini Göz Önünde Bulundurma

Dijital alanda sürekli olarak değişen çeşitli dinamik hareketler bulunur. Bu durum, insanların ihtiyaçları, eğilimleri ya da seçici davranış özellikleri gibi unsurlardır. Fakat eğer bir sitede normal olmayan bir düşüş yaşanıyorsa, bunun arkasındaki sebepler detaylı bir şekilde sorgulanmalıdır.

Çünkü site, birçok farklı etkeni olan bir Anti SEO yaptırımına maruz kalmış olabilir. Bu noktada öncelikle çeşitli basit teknikleri kullanarak, sitenizle alakalı olumsuz giden bir durumun olup olmadığı öğrenilebilir. Bu konuda opensiteexplorer sitesi, sorgulama yapmaya yardımcıdır.

Buraya sitenizin adresini girerek sorgulattığınızda sizinle ilgisiz kelime ve tanımlamaların olduğu fark ederseniz, Anti SEO etkisinden şüphelenebilirsiniz. Ayrıca yine sorunun tespiti konusunda webmaster araçları da oldukça işlevsel bir yapıya sahiptir. Düzenli olarak backlink analizlerinin yapılmasıyla, saldırının tespiti yönünde önemli veriler elde etmek mümkündür.