Bilgisayarınızın Yedeği Nasıl Alınır?

Paylaş!

Bilgisayar kullanan herkes, istenmeyen zamanlarda birtakım hatalarla karşılaşabilir. Bu hatalar bilgisayarın arızalanması veya virüs bulaşması gibi nedenlerden kaynaklanan sorunlar olabilir. Bu tarz sorunlar da bilgisayarınızın işletim sisteminin arızalanmasına sebep olur. İşletim sisteminin arızalanması sonucu sistemi en baştan kurmak ya da bazı kurtarıcı programlar kullanarak işletim sistemi onarmak gerekir. İşte böyle durumlarda bilgisayarınızdaki verileri kaybetmemek için bilgisayarınızın yedeği nasıl alınır? sorusuna yanıt verilebilmelidir.

Bilgisayarınızı Yedekleme Adımları

Öncelikle bilgisayarınızın başlangıç düğmesine tıklayarak denetim masası klasörü açılır. Buradan sistem ve bakım tıklandıktan sonra yedekleme ve geri yükleme tıklanarak seçim yapılır. Bundan sonra yapılması gereken birkaç yol vardır. Eğer daha önce yedeklemeyi hiç kullanmamışsanız ‘yedeklemeyi kur’ komutu seçilerek sihirbazdaki adımlar takip edilerek işlem yapılır. Daha önce yedekleme oluşturulmuşsa ‘şimdi yedekle’ komutu seçilir. Ancak önceden bir yedekleme oluşturduğunuz halde yeni bir yedekleme oluşturmak istiyorsanız ‘yeni oluştur’ ve ardından ‘tam oluştur’ seçilerek sihirbazdaki adımlar takip edilir.

Bilgisayarınızda Sistem Görüntüsü Meydana Getirme

Bilgisayarınızda sistem görüntülerini oluşturarak belli bir durumdaki bilgisayarınızdaki verilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için başlangıç düğmesine tıklayarak sırasıyla denetim masası, sistem ve bakım, yedekleme ve geri yükleme açılır. Sol kısımda sistem görüntüsü oluştur sekmesine tıklanır. Sonrasında sihirbazda çıkan adımlar takip edilir.

Bilgisayarınızda Geri Yükleme

Bilgisayarınızda geri yükleme noktalarını daha önceki bir zamanda bilgisayarınızın sistem dosyalarını geri yüklemek için kullanabilirsiniz. Geri yükleme noktasını oluşturmak için bilgisayarınızın başlangıç düğmesine tıklayarak denetim masası, sistem ve bakım, sistem komutları sırası ile tıklanarak açılır. Sol kısımda yer alan sistem koruma seçilir ve ardından ‘oluştur‘ tıklanır. Geri yükleme noktası oluşturduktan sonra sistemi geri yükleyebilmek için sırasıyla başlangıç düğmesi, denetim masası, sistem ve bakım, yedekleme ve geri yükleme seçilir. Dosyalarımı geri yükle komutu seçilerek dosyalarınız geri yüklenir.