Bulut Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Öncelikle bulut teknolojisi nedir bu konuya değinelim. Ardından bulut teknolojisi nasıl kullanılır? Ne gibi avantajları bulunur? Gibi soruları yanıtlayalım. Artık günümüzün gelişen teknolojisiyle büyük dosya boyutlarıyla işlemler yapmaktayız.

Hayatımızın her konumunda, gerek çalışma hayatımız olsun veya gerekse normal hayatımızda videolar, fotoğraflar gibi birçok verileri tabletlere, bilgisayarlara depolamaktayız. Ancak bazı zamanlar çoğu kişinin başına gelmiştir ki, depolama alanı bile yeterli gelmemektedir. Tabii ki bu durumda direkt olarak cloud veya bulut teknolojisi dediğimiz ileri teknoloji alternatiflerini deniyoruz. Peki, nedir bu Cloud Bulut Teknolojisi şimdi daha detaylı inceleyelim.

Bulut teknolojisini en kısa ve en özet olarak şu şekilde nitelendirebiliriz. Hiçbir şekilde kurulum gerektirmeyen web tabana sahip uygulamalar ile işletim sistemlerine kolaylıklar sunan aktif bir depolama hizmetidir. İnternet üzerinden yürütülmektedir.

Bulut teknolojisini kullanmanız halinde internete bağlı olan mobil cihazınızda tüm lokasyon, program ve verilere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu hizmetin genel adı Bulut Teknolojisi yani Cloud olarak geçmektedir. Bu uygulama, Google Play veya App Store gibi platformlarda bulut teknolojisi uygulamaları yer almaktadır.

Bulut Bilişim Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Bulut Teknolojisinin olmadığı zamanlarda önceden veriler 2,5 ya da 3,5 kadar İNC’lik HDD’ler üzerine işlemler yapılmaktaydı. Bireysel olarak incelendiğinde GB olarak yer kaplasa da yüksek rakamlar olarak depolama sağlanmaktadır.

Bu bireysel için geçerli olan veriler bir de işin kurumsal boyunu düşünürsek örneğin holding gibi konumlarda akıl almayacak dosya boyutları yedeklenmektedir. Bu yüzden böyle bir sorunun önüne geçebilmek için Bulut teknolojisi hayatımızda bulunmaktadır. Kullanılan bulut teknolojisi ile tüm sanallaştırmalar, sunucular ve depolama alanları elektronik cihazların paylaşım işlemini kolaylaştırmaktadır.

Tavsiye Edilen Bulut Hizmetleri

Birkaç adet bulut teknolojisi bulunmaktadır. Bunları sizler için şöyle listelemek istedik;

  • iCloud,
  • Google sürücü,
  • SkyDrive,
  • Dropbox,
  • Yandex.Disk,

Son olarak tabii bu detayı da eklemeliyiz. Bulut teknolojisi kullanımı ilerleyen zamanda oldukça fazla kullanılacaktır. Böylece zaman içerisinde hiçbir veriyi elde tutulur kılmadan bulut içerisinde yedekleyebileceğiz. Tüm bireysel ve kurumsal işlerimizi somut olarak datalarda barınacaktır. Umarız yardımcı olabilmişizdir.