Canlı Yayında Bir İlk: Firavunun Mezarı Açılacak

Paylaş!

Canlı Yayında Bir İlk: Firavunun Mezarı Açılacak.Mısır’daki bir firavunun mezarı, insanların ülkeye olan turistik ilgisini arttırmak amacıyla canlı yayında açılacak ve dünya tarihinde bir ilk yaşanacak.

Antik Mısır, uzun süreden beri tanrı-kral ikilisi olarak adlandırılan ve firavunlar tarafından yönetilen bir sistemdi. Bu kişiler ve dönemin önde gelen isimleri, ölümden sonra gelen yaşama hazırlanmak amacıyla mumyalama adı verilen özel bir yöntemden geçirilirdi. Bu mumyalama işleminin ardından da naaşları, lahit adı verilen mezarların içine konuluyordu. Bu dönemden kalma eserler ise her dönem hem araştırmacı kişilerin hem de turistlerin dikkatini çekti.

Mısır’da Garip Olay

Mısır, özellikle Arap Baharı’nda çok ciddi iç karışıklıklara neden olduktan sonra turizm sektöründeki gelirlerin önemli bir kısmını maalesef kaybetti. Ülkenin çok önemli döviz getirisi yapan kaynakları arasında yer alan bu sektörü biraz daha canlandırmak amaçlı, yetkililer farklı yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemlerden bir tanesi de garip ve tuhaf bir olay olan eski mezarları canlı yayında açmak. İçinde bir kadın mumyasının yer aldığı 3000 yıllık bir mezar dünya basınında bir canlı yayında açılacak.