Cep Telefonlarındaki İnovasyon Evrimi

Paylaş!

Cep telefonları, artık günümüzde insan hayatının en vazgeçilmez araçları haline gelmiştir. Teknolojinin bizlere sunduğu bu ürünler, her bakımdan insan hayatını kolaylaştıran bir niteliğe sahiptir. Artık neredeyse her insanın mutlaka bu cihazlara sahip olduklarını görebilmekteyiz. İçinde yaşadığımız bu dönemlere daha detaylı bakacak olursak, aslında birçok bakımdan daha iyi şanslara sahip olduğumuz söyleyebiliriz. Çünkü özellikle son 20 ya da 30 yıl öncesine kadar, cep telefonları hem insanlar tarafından kısıtlı bir şekilde kullanılmakta ve hem de yeterince gelişmiş özelliklere sahip değildi. Fakat cep telefonlarındaki inovasyon evrimi, bu süreci bu zaman dilimi içerisinde kökten değiştirdi.

Artık insanlar bu telefonları kullanarak sadece konuşmak yerine, hem internete girmek ve hem de bunun gibi daha pek çok gelişmiş özellikten yararlanabilmekteler. Ayrıca bu telefonlar, şekil, tasarım ve görünümleri açısından da yıllar içerisinde çok daha iyi nitelikleri bünyelerine katmışlardır.

Telefonlardaki Önemli Değişimler

Graham Bell ve elektrik mühendisi arkadaşı Thomas Watson, telefonun icat edilmesinde en büyük pay sahibi olan isimlerdi. Telefonun, kablolar ile sesi iletebiliyor olması özelliği, o dönemlerde yaşayan insanlar üzerinde hayranlık verici bir etki bırakmıştı.

Buradan yola çıkan merak duygusuyla insanlar, zaman içerisinde telefonların gelişimlerine çok daha fazla bir hız kazandırmışlardır. Öncellikle bu konuda ilk olarak ahizeli telefonlar piyasa sunulmuştu. Devamında ise, radyo dalgalı telefonlar ve tuşlu telefonlar üretilmişti.

1983 yılına gelindiğinde ise Motorola firması, DynaTAC 8000X isimli ilk cep telefonunu piyasaya çıkartmıştı. Martin Cooper, ilk cep telefonunun mucidi olarak tarihe geçmişti.

Cep Telefonu ve Gelişim Süreci

1990’lı yıllar, cep telefonlarının yaygınlaşmaya ve kullanılmaya başladığı aktif dönemlerdir. Öyle ki 1994 yılında ilk GSM operatörü Turkcell firmasının kurulmasıyla bu durum çok daha iyi bir hız kazanmıştı.

Daha sonra Telsim operatörü ile bu süreç devam etmişti. 1980’li yıllardan sonra Motorola firmasına rakip olarak Nokia, sahnedeki yerini almıştı. Ardından 1997 yılında Siemens, 2001 yılında Ericson, cep telefonlarına yeni özellikler kazandırmıştı. 3G teknolojisin de 1999 yılında Japonya’da gelişmesiyle artık internet, cep telefonlarımıza kadar ulaşmaya başlamıştı.

Akıllı telefonların çağı ise, Motorola Simon modeliyle başlamıştı. Çünkü bu telefon dokunmatik yapısı olan bir özellik içeriyordu. Ancak bu alanda daha güçlü bir sistem tasarlayan İphone firması, akıllı telefonlar konusunda gerçek devrimi başlatan firma olmuştu.

Daha sonra İphone, Samsung, LG ve Nokia ile cep telefonlarındaki gelişmeler, çok daha üst seviyelere gelerek, günümüze kadar gücünü artırmıştı.