Çin’den Alınan Ürün Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Paylaş!

Çin’den ürün almak bize çoğu zaman çok daha karlı gelmiş ve çeşitlilikleri ile birlikte bizi heyecanlandırmıştır fakat 2019 yılında yapılan güncellemelerde artan vergi oranları alışveriş yaparken aklımızda soru işaretleri yaratıyor. Bu soru işaretlerinin sebeplerinin arasında ürünü alırken ödeyeceğimiz vergiyi tam olarak bilememek var. Buyurun beraber Çin’den alınan ürün vergisi nasıl hesaplanır? Öğrenelim.

Çin’den Alınan Ürün Vergilerindeki Güncelleme

Mayıs 2019 yılında ülkemizde Çin’den alınan ürünlerin vergilendirmesi ile ilgili güncellemeler geldi. Bu tarihten öncesine kadar belirli bir sınıra kadar olan ürünlerden 22 Euro olarak alınan vergi en ufak bir ürün için bile vergi alınmaya başlandı. Bu da 1 Türk lirası değerinde bir ürün alsanız bile vergi vermek zorunda olduğunuz anlamına geliyor. Hazine bakanlığının buradaki amacı tabi ki yerli üreticiyi canlandırmaktı.

Ürünlerin Vergilendirmesi Neye Göre Değişiyor?

Vergi hesaplanması için paketin boyutuna, ağırlığına ve fiyatına bakılıyor ve bu kıstaslarla beraber karşımıza farklı vergi fiyatları çıkıyor.

  1. Düzenlenen kanuna göre Avrupa Birliği ülkeleri için %18 vergi alınırken Çin gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden %20 oranında vergi alınıyor.
  2. Ürününüz gümrüğe girdiği anda ürünün özelliklerine bakılmaksızın 4.50 Türk lirası gümrük sunum ücreti ekleniyor.
  3. Gümrük sunum ücretinin üzerine 0.70 Türk lirası damga pulu ücreti ekleniyor.
  4. Tüm bu işlemlerden sonra ürününüz 30 kilogramı geçiyorsa gümrük işlemleri ticari kanununa tabi tutuluyor. Bu ücretlendirmeyi ise önceden hesaplama şansınız bulunmamaktadır.

Tüm bu vergilendirmelerden sonra alacağınız ürün için ödeyeceğiniz miktar bir hayli artıyor. Örneğin 100 liralık 30 kilogram altı bir ürün için önce %20 sonra da 5.20 Türk lirası vergi ödüyorsunuz ve ödemeniz 25.20 Türk lirası artarak 125.20 Türk lirası oluyor.

Çin’den Alınan Ürün Vergisi
Çin’den Alınan Ürün Vergisi

Vergilerin Ödenmesi Nasıl Yapılmaktadır?

5.20 kuruşluk gümrük vergisi ürünü aldığınız sıra ödeniyor fakat diğer vergilendirmeler için sizi gümrüğe de çağırabilirler.

Vergilendirmeler İçin İstisnalar Mevcut Mu?

Vergilendirmeler için o bir istisna mevcut: Kitaplar. Kitaplarda vergilendirme yapılmamakta.

Tüm bu vergilendirmelerden sonra ürünü alıp almamak tabi ki tamamen sizin tasarrufunuza kalmış durumda. Bu durum kişilerin tercihine kalmıştır.