Çocukları Bilgisayardan Uzak Tutmanın Yolları

Paylaş!

Çağımız teknoloji çağı olduğundan dolayı sunulan birçok alternatif özellikle çocukların hayatını etkilemektedir. Çocukların öğrenmeleri için son derece faydalı olan bilgisayarlar yanlış kullanım sonucu bazı zararları da beraberinde getirmektedir. Ebeveynler çocuklarının belli bir saat kadar bilgisayar kullanımına izin vermeleri gerekir. Çünkü fazla bilgisayar kullanımı çocukların zihinsel ve fiziksel yönlerini olumsuz yönde etkiler. Çocukları bilgisayardan uzak tutmanın yolları için uzmanlardan gereken destek alınmalı ve uygulanmalıdır. Peki, bilgisayar çağında çocuklar nasıl uzak tutulur?

Zamanı Siz Belirleyin

Çocukların bilgisayar kullanım sürelerini ebeveynler belirlemelidir. En az yarım saat en fazla 1 saat kadar süre ile bilgisayar kullanmalarına izin verilmektedir. Bu konuda hem annenin hem de babanın kararlı olması gerekir. Özellikle okul çağındaki çocukların derslerini bitirdikten sonra bu süre onlara sunulmalıdır.

Ayrıca özellikle bilgisayara sadece bir ya da iki oyun yüklenmeli ve tüm kumanda ebeveynlerde olmalıdır. Kısacası çocukların bilgisayar başında geçirdikleri süre tamamen kısıtlı olmalıdır. Çocukların bilgisayardan başka bazı aktivitelerinin de önemli olduğunun hissettirilmesi gerekir.

Aile İçi Oyunlarla Bilgisayarı Unutturun

Aile içerisinde kitap okuma saatleri yapılarak özendirilme çabalarının gösterilmesi gerekir. Ayrıca aile içi oyunlarda bilgisayardan uzak tutmanın en önemli anahtarıdır. Ailece oynanabilecek oyunların listesi yapılarak her gün bir oyunun oynanması bilgisayar özentisinin önüne geçilmesine destek olmaktadır.

Diğer etkinliklerle daha eğlenceli zaman dilimleri sunulması en önemli sebepler arasında yer almaktadır. Tüm oyun çeşitleri çocukların sevdiği tarzda olduğunda onların ilgisi birkaç kat daha artacaktır. Ayrıca internet kullanmasını istemiyorsanız birçok siteye engel koyabilirsiniz. Gerekli takipleri de yaparak onların daha farklı alanlarda zaman geçirebileceklerini sağlayın.

Bilgisayar Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar

Bilgisayarların fazla kullanımı çocukların hayatında olumsuz etkiye sahip olmaktadır. Bilgisayar başında geçirilen sürede ebeveynler her zaman yanlarında olarak destek sağlamaktadır.

Çocukların ilgisini çeken her türlü kitap, oyun ve objelerle buluşturmak en mantıklı karardır. Ailenizle birlikte zaman geçirmenin bilgisayar oyunu oynamadan daha eğlenceli olacağını hissettirmeniz gerekir. Her çocuğun ilgisi başkadır. Bu konuda gereken özen gösterilmelidir.