Facebook Kullanıcı Kayıtlarında Güvenlik Yok

Paylaş!

Facebook Kullanıcı Kayıtlarında Güvenlik Yok.Facebook’ta 500 milyondan fazla kullanıcı kaydının korunmasız olduğu tespit edildi. UpGuard’daki araştırmacıların açıklamalarına göre Facebook’ta yer alan kullanıcı bilgileri Amazon sunucularında şifresiz bir şekilde bulunuyor. Bu bilgiler kullanıcıların arkadaşları, beğenileri, adresleri, müzikleri, fotoğrafları, etkinlikleri, ilgi alanları gibi birçok veriyi içeriyor.

Kullanıcıların bilgilerinin çoğunu, Meksika medya şirketi Cultura Cultiva tarafından yüklendiği ortaya çıktı. Bir diğer açıklamada ise 22.000 civarında kullanıcı verisinin de 2014’te kullanımdan kaldırılan Facebook entegrasyonlu uygulama “At the Pool” tarafından sızdırıldığı belirtildi.

Facebook’un Dikkatsiz Tutumu

Bulgular, Facebook’un yıllardır ihmalci ve dikkatsiz bir tutum içinde olması sebebiyle birçok insanın hassas bilgilerinin internete yayıldığını gözler önüne seriyor. UpGuard’ın bulgularına göre Facebook’un veri yönetimini bu saatten sonra kontrol altına alamayacağı yönündeydi.

UpGuard’ın bu açıklamaları üzerine Facebook sözcüsü Katy Dormer, bir açıklama yaptı ve şu sözlere yer verdi: “Facebook gizlilik ilke ve politikaları Facebook bilgilerini halka açık bir veri tabanında depolamaya engel olucu nitelik taşıyor. Sorunu çözmek için tüm platformumuzu inceliyoruz”.