Gmail Depolama Alanını Boşaltma

Paylaş!

Günümüzde gereksiz eposta fotoğraflar nedeniyle fazla yer kaplayan ve sorun haline gelen gmail depolama alanını boşaltma işlemi sanıldığının aksine zor bir işlem değildir. Farklı yöntemler ile yer kaplayan öğeleri tespit ederek kısmi ya da tamamını silmeniz mümkün. Bu şekilde gmailinizde yer açabilirsiniz. Gmail içeriğindeki fotoğraflar ve diğer depolama alanı, google drive ve google fotoğraflar arasında paylaşılır. Depolama alanını silerek yer açmamanız halinde, depolama belirli sınıra ulaşır, eposta gönderemez ve alamazsınız.

Gmail Depolama Alanında Yer Kaplayan Öğeler

Gmail içerisindeki verilerin diğer uygulamalarda paylaşıldığını belirtmiştir. Bu nedenler gmail yer kaplayan öğeler arasında; google drive; pdf, video, resim öğeleri yer kaplar. Çöp kutunuzu boşaltmama halinde yer kaplar. Diğer doküman, slayt gibi unsurlar depolama alanını tüketmez. Gmail; spam ve çöp kutusuna dahil ileti ve ekler. Google fotoğraflar içerisindeki fotoğraf ve videolar. Bu bölümdeki fotoğraf ve video boyutunu küçültebilirsiniz. Google drive içerisindeki çöp kutusu öğeleri, depolama alanında yer kaplar fakat bilgisayara senkronize işlemi yapılmaz.

Bilgisayar depolama alanında oldukça yer kaplayan öğeler , google drive üzerinde yer kaplamıyor. Depolama alanını boşaltmak için sadece gmail içerisindeki iletileri silmeniz yeterli değil. Gmail içerisindeki çöp kutusunu boşaltmak, spam öğesi içerisindeki silmek gereklidir. Aynı zamanda senkronize olarak paylaşılan google drive ve google fotoğrafların içeriğindeki öğeleri de boşaltmalısınız.

Gmail Depo Alanını Temizleme İşlemi

Gmail depo alanını temizlemek için; büyük boyutlu e-postaları belirleyerek silebilirsiniz bunun için arama kutusuna yazacağınız, has attachment larger 10m içerisine daha büyük dosyalar için 10 rakamının üzerinde bir rakam belirtin. İstemediğiniz e-posta içeriğini silin. Spamdaki dosyaları kalıcı olarak silerek gmail depolama alanını kısmi olarak temizlemiş olursunuz.

Gmail Depolama Alanı Genişletme Yöntemi

Depolama alanınızı silmek istemiyorsanız bir diğer çözüm, ek depolama alanı satın almaktır. Google; google drive, google fotoğraflar ve gmail için toplamda 15 gb ücretsiz depolama alanı ile başlamaktadır. Daha sonra ek depolama alanını aylık ya da yıllık ücretler ile dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Google ek depolama alanını belirli ülkelere sağlar. Türkiye bu ülkeler arasındadır.