HTML ve CSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paylaş!

İnternetin yaygınlaşmasında bazı önemli önüm noktaları vardır. Bu dönüm noktalarından biri de kesinlikle HTML‘dir. Hiper Metin İşaretleme dili olan HTML, web sayfalarını oluşturmak için gereken metin işaretleme dilidir. Son sürümü HTMŞ5 olup aslında bu dil kendi başına bir programlama dili olarak tanımlanamaz. Bu dili yorumlayabilen programlar sayesinde yazılabilir. HTML kodunu tarayıcılar okur ve görsellere yazılara dönüştürür. Ancak farklı tarayıcılarda farklı şekillerde dönüştürmesi mümkündür. Bu nedenle bu durumu düzelten CSS adında bir teknik de kullanılır. Bu yazımızda HTML ve CSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler konusu inceleyeceğiz.

HTML ve CSS Arasındaki İlişki

HTML, farklı tarayıcılarda farklı neticeler verebilir. Bunu engellemek için Basamaklı Stil Şablonları yani CSS teknolojisi kullanılır. Bu teknoloji HTML’ye ek olarak birbiriyle uyumu olan yazı tipi ve renk gibi unsurların tek bir yerden yönetilmesini sağlar. Eğer CSS kullanılmasaydı, her tarayıcıda aynı yazı ya da görsel için farklı görüntüler görülebilecekti. Tarayıcılar arasındaki standartı sağlamak amacıyla CSS teknolojisi HTML ile birlikte kullanılır.

CSS teknolojisi HTML ile birlikte kullanılır. Bu nedenle de CSS’yi kullanabilmek için öncelikle HTML dilini iyi bilmek gerekir. Çünkü CSS, ancak HTML ile birlikte kullanılır.

CSS Ne Gibi Yararlar Sağlıyor?

CSS, HTML adına birçok yarar sağlar. Bunlardan en önemlisi daha kolay ve kaliteli sayfa kontrolüdür. HTML’den daha aktif kenar boşluğu denetimi, kolay renk değişimi ve idaresi avantajları arasında yer alır. Çeşitli animasyonlar, görsel efektler yaratabilme olanağı da mevcuttur. HTML’den farklı olarak tek bir merkezden bütün sitenin yönetilme olanağı CSS teknolojisinin yararları arasındadır. Öğrenilmesi en kolay dillerden olan CSS sayesinde sayfaların boyutları küçülür ve yükleri de hafiflemiş olur.