Instagram’da Hikayeyi Görüntüleyenler Neye Göre Sıralanıyor?

Paylaş!

Instagram dünya üzerinde 1 milyarı aşan kullanıcı sayısı ile en fazla ilgi çeken sosyal medya olma özelliğine sahip. Özellikle son yıllarda Facebook bünyesine dâhil olması ile birçok yeni özellik kazanan instagram en çok da instagram hikâyeleri özelliği ile dikkat çekiyor. Instagram hikâyeleri en fazla 15 saniye süren fotoğraf ve videolardan oluşan, anlık durum ve olayların paylaşıldığı sevilen bir özellik. Instagramın en çok tutulan yeniliklerinden olan hikâyelerin bir diğer özelliği ise hikâye atıldıktan sonra kimlerin izlediğinin görülebilmesi. Bu sebeple de kullanıcıların bir çoğu hikâyelerini paylaştıktan sonra sık sık girip kimler hikâyesine bakmış diye göz atıyor. Peki, ınstagram’da hikayeyi görüntüleyenler neye göre sıralanıyor?

Instagram Hikâyelerini İzleyenlerin Sıralanması

Instagram algoritması hikâyeyi izleyenlerin sıralamasını yaparken sizi en çok takip edenleri veya en çok beğeni yapanları önemsemiyor. Algoritma onun yerine hesabın sahibinin hareketlerine göre düzenleme yapıyor. Yani instagram kullanıcısı en çok kimi takip ediyorsa, en çok kime yorum yapıyor ya da beğeniyorsa listenin en başına onu koyuyor. Böylelikle en çok ilginizi çeken kişileri en üstte görme şansını yakalıyorsunuz. Muhtemelen sevilenleri üst sıraya koyarak onların görüp görmediğinden emin olunmasını sağlamayı amaçlıyorlar.

Ya Listede Olan Alakasız Kişiler?

Instagram hikâyelerine kimin baktığı incelendiğinde kimi zaman hiç alakasız insanlar ile karşılaşılır. Instagram algoritması hikâyesini izleyen kişileri birden fazla kontrol edenlere sürpriz yapmaya çalışıyor. Hiç tanınmayan ya da fazla görüşülmeyen kişileri de üst sıralara karıştırarak, onlarla da etkileşim sansı sunmayı amaçlıyor.

Bunu Neden Yapıyor?

Instagram algoritması tamamen kullanıcıların maksimum seviyede etkileşimde bulunmasını, böylelikle platformun sürekli olarak aktif kalmasını amaçlıyor. Bu sebeple ilk kez hikâyeyi izleyenler gözlendiğinde öncelikle en yakınlarını gösteriyor. Eğer ikinci kez kontrol ediliyorsa bu sefer fazla etkileşimde bulunmadığı kişileri göstererek onları da hatırlatmayı amaçlıyor. Aslında instagram son yıllarda ki popüleritesini de bu özelliklerine borçlu sayılır. Hikâyeler, hikâyelerin takip edilebilmesi, kaydedilebilmesi, IGTV, direct mesaj gibi birçok farklı özellik getiren instagram her geçen gün kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyor.