Instagram’da Spam Yediğimi Nasıl Anlarım?

Paylaş!

Instagram mecrasında spam cezaları gitgide yükseliş göstermeye başladı. Instagram ücret gerektirmeyen ve sınırlama getirmeyen bir uygulama olmasının beri yanında geniş çaplı bir sosyal medya ortamı olarak tanımlanabilmektedir. Binlerce hatta yüzlerce insanın kullanmakta olduğu bir ortam olması kimi zorunlulukların da meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu tarz bir ortamda dilediğiniz gibi hareketler sergileyemiyor ve öteki kullanıcılara rahatsızlık veremiyorsunuz. Instagram bu hususta son derece ağır kuralları olan bir sosyal mecradır. Peki, ınstagram’da spam yediğimi nasıl anlarım? Bu konuyla ilgili merak edilen her şeyi sırasıyla açıklamaya çalışacağız.

Instagram’da Spam Yemeye Sebep Olacak Olan Hatalar

Spam cezasının nasıl anlaşılması ve kaldırılması gerektiğinden ayrıntılı bir biçimde söz edeceğiz. Ancak bu bölüme geçiş yapmadan evvel cezanın neden alınacağı hususunda bilgi vermek gerekiyor. Ana başlıklar çevresinde ilerlemek gerekirse, bu cezanın verilmesinin iki sebebi bulunmaktadır. İlk ve en çok karşı karşıya kalınan sebep, spam kullanımların artış göstermiş olmasıdır. Diğer ve ilkine nazaran daha az denk gelinen sebep ise toplum kurallarının bozulmuş olmasıdır. İki sebebi de ayrı başlıklar altında incelemek gerekmektedir.

Spam Kullanımlar Yapmak

Başka sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi Instagram platformunda da birtakım sınırlandırmalar vardır. Resmi olarak ilan edilmiş bilgiler üzerinden bir sayı vermek olanaklı olmamakla birlikte aşırı oranda üst üste beğeni yapılması, art arda yorum gönderilmesi, dakikalar içinde çok fazla kullanıcının takip edilmesi, takip listesinde bulunmayan kullanıcılara fazla sayıda mesajlar gönderilmesi gibi eylemler spam kullanım yaptığınız manasına gelmektedir.

Toplum Kurallarına Zarar Verilmesi

Instagram izahlarına bakılacak olursa bu kurallar toplum kuralları olarak ifade ediliyor ve kullanıcıların güvenliğini sağlamak adına herkesin bu kurallara uyması gerekmektedir. Kuralların bazıları şu şekildedir:

  • Çıplaklık barındıran paylaşımlarda bulunmamak
  • Diğer kullanıcıların gönderilerine rahatsızlık verici yorumlar yapmamak
  • Öteki kullanıcıları rahatsız edecek davranışlardan uzak durmak
  • Etik değerlerin dışında kalan paylaşımlar yapmamak
  • Yorum ve paylaşımlar konusunda dikkatli olmak

En genel manasıyla kurallar bu şekilde sınıflandırılabilir. Toplum kurallarını çiğnemeniz doğrudan spam cezası almanıza sebep olacaktır.