İnternet Üzerinden APK Nasıl İndirilir?

Paylaş!

Android cihazlarda genel olarak uygulamaların çoğunluğu Google Play Store üzerinden indirilir. Ancak mağazadaki kısıtlamalar sebebiyle bazı uygulama geliştiricileri uygulamalarını mağaza üzerinden yayınlamazlar. Bunun nedeni ekonomik nedenler olabileceği gibi uygulamanın ülkemizde indirilmesinin mümkün olmaması da olabilir. Bazense Android sürümünüzün eski olması uygulamayı market üzerinden indirmenizi engeller. Bu durumlarda APK imdadınıza yetişir. Peki APK nedir ve internet üzerinden APK nasıl indirilir?

APK Nedir?

APK kısıtlamalardan ya da eski model telefon kullanmanızdan ötürü yararlanamadığınız uygulamalardan yararlanmanızı sağlayan, internet üzerinden indirebileceğiniz kurulum dosyalarına verilen isimdir. Google Play Store’dan uygulama indirirken de APK dosyalarına başvurularak indirme yapılır ancak indirme ve kurulum otomatik yapıldığı için bunu anlayamazsınız. APK dosyalarını direkt olarak mağazadan indiremezsiniz. Bu tip kurulum dosyalarını indirmek için başka internet siteleri bulmalısınız. Bulduğunuz internet sitesinin güvenli olduğuna emin olmanızın ardından indirme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. APK dosyalarınızı bilgisayardan indirerek telefonunuza atabileceğiniz gibi direkt olarak telefonunuzun tarayıcısından da indirebilirsiniz.

APK İndirmenin Sağladığı Avantajlar

Eğer tablet kullanıyorsanız ve tabletinizde uygulama indirme mağazası yoksa APK kullanabilirsiniz. Bazen uygulamayı cihazınız destekliyor olsa da Google Play mağazası bunun aksini iddia edebiliyor. Bu gibi durumlarda da APK yardımınıza koşacaktır. Ayrıca eğer mobil veriniz uygulama indirmek için yeterli değilse bir başka bilgisayar üzerinden APK indirmeniz internet kullanmadan yükleme yapmanızı sağlar.

İndirme ve Yükleme

APK dosyaları herhangi bir internet sitesinden indirilen dosyalardır. Arama motoruna ilgili programın adını yazdıktan sonra sonuna APK ekleyerek arama yaptığınızda dosyaları bulabilirsiniz. Dosyayı telefonunuza attıktan ya da indirdikten sonra indiği konuma gelerek üzerine tıklayın ve açın. Yükle yazan butona tıklayarak kurulumu tamamlamanızın ardından programı yasal olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.