iOS Dns Değiştirme Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefon ve internet kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. İnternet kullanımın yaygınlaşması ile birlikte yeni teknolojik gelişmeler de her geçen gün sunulmaktadır. iOS Dns Değiştirme konusu da oldukça merak edilmektedir.

DNS

DNS, bir internet sunucusudur. İnternette dolaşabileceğiniz birçok internet sitesi yer almaktadır. Bu internet sitelerinden bazıları zararlı, yasaklı paylaşım siteleri olması nedeni ile de erişim sağlanamamaktadır. Bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bu tip sitelere erişim engeli getirebilmektedir.

Bu sitelerde erişim engelleri olsa bile, gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli yöntemler ve uygulamalar kullanıcılara çözüm olmaktadır. Bu yöntem ve uygulamalar ile kolayca yasaklı sitelere erişim sağlanabilmektedir. Peki, iOS dns değiştirme nasıl yapılır?

iOS Dns Değiştirme

Birçok insan tarafından IOS işletim sistemli mobil cihazlar kullanılmaktadır. IOS işletim sistemi kullanan cihazlar, yasaklı sitelere giriş yapabilmek için DNS ayarlarını değiştirmesi gerekmektedir.

DNS Ayarları

IOS cihazlarda DNS ayarlarını değiştirmek için şu adımlar izlenmelidir;

  • Ana ekranda yer alan Ayarlar kısmını açın.
  • Ayarlar kısmında yer alan wi-fi kısmına tıklayarak bir wi-fi ağına bağlanın.
  • Wi-fi ağının sağ tarafında yer alan ”i” işaretine tıklayın.
  • Burada yeni bir sayfa açılır ve açılan sayfada ”DNS’ i ayarla” ibaresini seçin.
  • DNS’ i ayarla kısmına girdikten sonra, burada ”DNS Sunucuları” kısmı yer almaktadır.
  • Bu DNS sunucuları kısmı, ayarları yapacağınız kısımdır. Burada yer alan DNS değerleri yerine, IOS işletim sisteminin desteklediği değerler yazılır.
  • DNS değerleri girildikten sonra çıkış yapılır ve kontrol edilir.

Uygulama İle DNS Değiştirme

IOS DNS ayarlarını bir uygulama ile de değiştirmek mümkündür. IOS uygulama mağazasında yer alan çeşitli programlar ile de DNS ayarlarınızı kolayca yapabilirsiniz.

Bu uygulamalardan bazıları ise; Opera VPN, Hotspot Shield Free, VPN in Touch, Onavo Protect – Free VPN uygulamalarıdır. Bu uygulamaları mağazadan indirip cihazınıza kurarak kolay bir şekilde DNS ayarlarını değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

DNS ayarlarınızı, IOS işletim sisteminin desteklediği ayarlar ile yaparak rahat bir şekilde yasaklı sitelerde gezebilirsiniz.