İPad Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Paylaş!

Farklı sebeplerle kullanıcılar İPad cihazlarını sıfırlamak isterler. Bazen yeni bir sayfa açmak bazen de cihazların çeşitli sebeplerle hata vermesi sonucunda bu işleme ihtiyaç duyulur. Kullanıcılar ise İPad fabrika ayarlarına nasıl döndürülür sorusunun cevabını merak ederler. Cihazı sıfırlamak, cihaza yeni bir yaşam vermek için her kullanıcının farklı nedenleri olabilir. Ancak sebep ne olursa olsun bunun tek bir yolu bulunur.

İPad Sıfırlama ve Fabrika Ayarlarına Döndürme

Cihazların sıfırlanması için her kullanıcının farklı bir sebebi olsa da tek çözüm yolu cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir. İOS işletim sistemine sahip olan, iPhone ve İPad cihazları aldığınız ilk haline getirebilmek ise cihaz üzerinde yapılabilecek en kolay işlemlerdendir. Konu ile ilgili bir başka güzel haber de burada iPhone ve İPad cihazlar için uygulanacak adımların aynı olmasıdır.

İOS işletim sistemine sahip olan cihazları sıfırlamanın, tüm verileri sileceğini unutmamak gerekiyor. Bu sebeple işlemi gerçekleştirirken kullanıcıların dikkatli düşünmelerinde yarar var. Sıfırlama işleminden önce ilk olarak “iPhone’umu Bul” özelliğinin pasif konuma getirilmesi gerekiyor. Bu işlem fabrika ayarlarına dönmeyi gerçekleştirmenin ilk adımı olarak görülebilir.

İPhone’umu Bul Nasıl Kapatılır?

Eğer kullanılan cihazın sıfırlanması isteniyorsa, olası bir Apple kimliği kargaşası yaşanmaması için mutlaka “iPhone’umu Bul” özelliğinin kapalı olması gerekir. Bu işlem için ise yapmanız gerekenler oldukça basittir.

Bunlar;

  1. Öncelikle cihazınızın ana ekranında yer alan “Ayarlar” uygulamasına giriş yapın.
  2. Daha sonra bu uygulama üzerinde bulunan isim soy isim yazılı kutucuğa tıklayın.
  3. Buradan sayfayı kaydırarak sıfırlama işlemini yapmak istediğiniz cihazı seçin.
  4. Yine sayfayı aşağı doğru kaydırarak “iPhone’umu Bul” seçeneğine tıklayın.
  5. Son olarak açık durumda bulunan anahtarı kapalı hale getirerek özelliği pasif hale getirin.

Bu adımları izleyerek “iPhone’umu Bul” seçeneğini kapalı konuma getirmiş olursunuz.

iPad Fabrika Ayarları
iPad Fabrika Ayarları

Cihaz Üzerinden Fabrika Ayarlarına Dönme

Sıfırlama ve fabrika ayarlarına geri dönme işlemlerini yapabilmenin en basit yolu, süreci adım adım cihaz üzerinden gerçekleştirmektir. Mobil cihazın fabrika ayarlarına dönmesi, geri dönüşü mümkün olmayan bir eylemdir. Bunun için mevcut verilerinizi (fotoğraf, notlar, kişiler, hatırlatmalar vb.) korumak istiyorsanız mutlaka işlem öncesinde bir yedekleme almalısınız.

İOS işletim sistemine sahip olan cihazları fabrika ayarlarına döndürmek için bu adımları izleyebilirsiniz;

  1. İlk olarak “Ayarlar” uygulamasını açın.
  2. Buradan “Genel” seçeneğine tıklayın ve ekranı aşağıya doğru indirerek “Sıfırla” butonuna tıklayın.
  3. Bu işlemden sonra ise “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğini işaretleyin.
  4. Son olarak sıfırlama işlemlerine devam edebilmek için “Şimdi Sil” ibaresine tıklayın.

Bu adımlardan sonra, cihazınız parola ile korunuyorsa parolanızı girmeniz istenir. Bu aşamadan sonra ise cihaz sıfırlanmaya başlar. Bir süre Apple logosu ekranda kaldıktan sonra cihaz açılır ve ilk günkü gibi bazı kurulumları yapmanız istenir.