Meta Tag (Etiketler) Nedir?

Paylaş!

Bir web sitesi hazırlamak için HTML kodlarından faydalanılır. Tüm web sitelerinin çalışma prensibi, arka planda yer alan kodların ve bu kusursuz mühendisliğin eseridir. Yazılımların kalitesi, web sitelerinin hızından, arama motorlarındaki bulunulurluğuna kadar birçok noktaya teshir eder. İşte Meta Tag denilen ve Türkçe’de etiket olarak bilinen kavram da HTML kodunun eseridir. Peki, meta tag (etiketler) nedir?

HTML İçerisine Gömülen Etiketler

Meta tag, yani etiketler, web sitenizin oluşturulduğu HTML kodlarının arasına gömülür ve arama motorlarında ortaya çıkarlar. Bir web sitesinin baştan sona HTML kod ile yazıldığı düşünülürse, site içerisinde A’dan Z’ye her noktada kodlama bulunduğu sonucuna da ulaşabilirsiniz.

İşte Meta tag, yani etiketler, web sitenizin tüm bilgilerinin yer aldığı, renginden, sayfa yapısına ve bölümlerine kadar oluşturulan bu kodlar içerisine gizlenmiştir.

Başlık Etiketi Nerede Yer Alır?

Meta tag, yani site başlık ve içerik etiketleri, HTML kodlarınızın yazılı olduğu dosya içerisinde, başlığının hemen altında yer alırlar. Genellikle kodlamaya başlanılan satırların hemen başlarında olan bu başlığın altında şeklinde bir parantez açılır ve buraya site başlığınız yazıldıktan sonra şeklinde kapatılır ve hemen arkasından da  başlığı ekleneren başlık için belirlenen Meta tag tamamlanmış olur.

Meta Açıklama Etiketleri ve Önemi

Meta tag, sitenizin başlığı ve hemen başlığın altında yer alan açıklama etiketlerinden oluşmaktadır. Başlığa yazmış olduğunuz kısa ve öz bilgi, arama motoru aramalarında, alan adınızın hemen yanında yer alacak başlığı gösterecektir.

Ancak, meta açıklamaları başlıktan çok daha farklıdır. Yine şeklinde açılan bir kodun altında, meta name, description ve content şeklinde ibareler görüyorsanız, content’ten hemen sonraki bölüme meta açıklamalar yazabilirsiniz. Burada meta name anlam olarak meta etiket, description anlam olarak açıklama, content ise içeriği ifade eder.

Hemen arkasından, site içeriğinizi detaylandırır ve bu bölümü kapatarak  kodu ile açıklamayı bitirirsiniz. Meta açıklamanın önemi, alan adınızın hemen altında yazılan açıklama bölümünü göstermesidir. Kısacası, arama motorlarında sitenize dair içerik ve detay bildiren bu özel alan, sizin için reklam ve ilgi çekici bir pano görevi taşır ve bu alan meta açıklama alanı olarak tabir edilir.