MicroSD Kart Hızı Nasıl Ölçülür?

Paylaş!

MicroSD kartlar telefon, tablet, fotoğraf makinesi veya video kameralar gibi bir çok teknolojik cihazlarda kullanılmaktadır. MicroSD kullanıcılarının en büyük sorularından biri de “microsd kart hızı nasıl ölçülür?“ sorusudur.

Neden MicroSD Kart Kullanılır?

Günümüzde 7’den 70’e her yaştan insanın kullandığı telefonlar, sadece arama yapma mesajlaşma gibi kullanımlar için değil; video çekme, fotoğraf çekme, oyun oynama gibi bilgisayarların birçok işlevini yerine getirmektedir. Bu durum sadece telefonlar için değil tabletler, fotoğraf makineleri, video kameralar, mp3 oynatıcılar vb. gibi bir çok teknolojik ürün içinde geçerlidir.

Kullanılan makinelerin kendi hafızalarında oluşan kayıtlar sonucu dolum oranı artınca bu cihazlarda farklı farklı problemler çıkmaktadır. Bu problemler; cihazın yavaşlaması, donması, zor açılıp kapanması veya bazı programları açamaması gibi problemlerdir. Bazı cihazların ram ısısının artması sonucu kullanılamaz hale gelmesi durumu da oluşabilir.

Bundan dolayı microsd kartlar ortaya çıkmış ve hafızada bulunan dosyaların bu kartlara konulması ile cihazlardan daha fazla verim alımı sağlanmıştır.

MicroSD Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

MicroSD kart alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelik güvenilir marka olmasının gerekliliğidir. MicroSD kartlar flash disk ya da harici hard diskler gibi dayanıklı değillerdir. Donanım olarak hassas ve küçük olan kartlar çabuk bozulabilirler. Bilinmeyen markaların ürettiği microsd kartlar çabuk bozulacağından dosyalar tamamen kaybedilebilir. MicroSD karta kaydedeceğiniz dosya boyutunu göz önünde bulundurarak hafızası yüksek seçilmelidir. Seçilecek microsd kartın hızına dikkat edilmelidir.

MicroSD Kartların Hızları Nasıl Ölçülür?

Android cihazlarda Google Play Store yardımı ile indirilen uygulamalar yarımı ile microsd kart hızı ölçülebilir. Bu programların ortak özelliği programı indirip cihaza kurulduktan sonra program açılır. MicroSD kart seçilir. MicroSD kart hız testi için “External Storage” yazan butona dokunulur. Start denildiğinde hız testi sonucu ulaşacaktır.