Netflix VPN ile Neden Açılmıyor?

Paylaş!

Dünyanın en popüler stream dizi ve film izleme platformlarından olan Netflix kullanıcılarını kimi zaman bir takım hatalarla karşılıyor. Bu hataların en yaygınlarından bir tanesi M7111-5059 hata kodu ile bilinen proxy algılandı uyarısı. Bu hata kodu ile karşılaşanların aklına ise şu soru geliyor, netflix vpn ile neden açılmıyor?

VPN Nedir?

VPN kısaltması ile bilinen ve Türkçeye sanal özel ağlar adı ile çevrilen uygulamalar, kullanıcıların internet sitelerini ve serverları yanıltmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde internet kullanıcısı servera bağlanırken, kendisini bulunduğu ülkeden değil başka bir ülkeden bağlanıyormuş gibi gösterir.

Böylelikle kullanıcılar hem kendi ülkelerinin sınırlamalarının dışına çıkma şansı yakalar, hem de diğer ülkelerin avantajlarından faydalanma imkanı bulmuş olur. VPN kullanımı son yıllarda oldukça yaygındır. Kimi gelişmiş VPN uygulamaları kullanıcıların sadece konumlarını sanal olarak değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda bir gizlenme aracı olarak da kullanılmaktadır.

Neden Netflixde VPN Kullanmak İstiyorlar?

Netflix her ülke için farklı bir içerik popülasyonu hazırlamaktadır. Her ülkede yayınlanan dil seçenekleri, dizi ve filmler farklı olmaktadır. Ülkelerin kullanıcı profillerine göre içeriklerin türleri ciddi oranda farklılık gösterir. Üstelik ülkeden ülkeye de netflix abonelik fiyatında farklılık oluşmaktadır. Buda kullanıcıların farklı ülkelerden bağlanmak istemesine sebep olur. Sonuç olarak birçok kullanıcı netflixin uygun görmediği sebeplerle VPN kullanarak netflixe bağlanmak istemektedir.

Neden VPN ile Netflixe Bağlanılmıyor?

Netflix kullanıcıların bulundukları ülke dışında bir ülkeden bağlanıyor görünmesini doğru bulmuyor. Çünkü her ülkenin ücreti farklı ve içeriği farklıdır. Çoğu kullanıcının farklı sebeplerle VPN kullandığını fark eden netflix, bütün VPN uygulamalarını tespit edip engelleme yoluna gidiyor. Bu sebeple ücretsiz olarak sunulan VPN proxyleri Netflix filtrelerine kolaylıkla takılabiliyor.

Bu problemi aşmak isteyen kullanıcılar kendini kanıtlamış ve proxylerini sürekli olarak değiştiren profesyonel uygulamalardan faydalanmaktadır. Tabii ki bu durumda netflixe ödenen ücretten harici birde VPN ücreti oluşmakta, buda kullanıcılara ayrı bir maliyet kalemi olarak yansımaktadır. Kullanıcıların bir çoğu bu sebeple ücretsizlere yönelmekte, buda ya görüntünün takılmasına ya da hata kodu ile izleme problemlerine yol açmaktadır.