Play Store’da Bulunmayan Uygulamalar Nasıl Yüklenir?

Paylaş!

Telefon için üretilen uygulamaların sayısı sürekli artışa geçiyor. Şu an telefon uygulamalarının sayısı o kadar fazla ki aynı uygulamanın 15-20 farklı alternatifini bulabiliyoruz. Bu çeşitlilik de bir takım standartlara sebep olabiliyor. Play Store, uygulamanın güvenliğini çok ince detaylarla inceler ve gerçekten güvenli ve yasal ise yayınlar. Fakat bazı çok önemli ve kullanışlı uygulamalar Play Store’da yer almayabiliyor. Bu tür durumlarda Play Store’da bulunmayan uygulamalar nasıl yüklenir? Sorusu akıllara geliyor.

Play Store’da Olmayan Bir Uygulamayı Yüklemek Güvenli Mi?

Play Store, güvenliğe çok önem veren bir sistemdir. Kullanıcıların güvenliğine aykırı gördüğü durumlarda, uygulamanın yayınını kendi uygulamasından kaldırabiliyor. İşte bu yüzden farklı kanallar aracılığıyla indirilen uygulamalarda her zaman risk vardır. Fakat bu tüm dış kaynak uygulamalar güvensizdir demek değildir. Çünkü Play Store, orijinal uygulamaların yanıltıcı alternatiflerini de yayınlamaz. Bu nedenle de Play Store’da bulunamayan çok kullanışlı ve güvenli uygulamalar olabilir. Bu tamamen sizin uygulamaya inancınıza ve güveninize kalmış bir durumdur.

Play Store’da Olmayan Uygulamayı APK Olarak İndirme

En çok kullanılan yöntem, Play Store’da yayınlanmayan bir uygulamanın APK’sini indirerek manuel bir kurulum gerçekleştirmektir. Burada işlemler şu şekilde gerçekleşiyor.

1. Uygulamanın ismini yazdıktan sonra yanına “APK indir” indir yazın.

2. Güvendiğiniz bir siteden, o uygulamanın ismindeki APK dosyasını indirin.

3. Dosya indiğinde dosyaya tıklayarak açın. Sizden bazı güvenlik izinleri isteyecek.

4. Tüm izinleri ve “Bilinmeyen kaynaktan dosya yüklemeye” de izin verin

5. Ardından uygulama telefonunuza yüklenmeye başlayacak. Kısa süre içinde kullanılmaya hazır olacaktır.

Farklı Bir Platform Aracılığı İle İndirme

İnternette Play Store alternatifi, nispeten daha az güvenli uygulama yayıncı uygulamaları bulunur. Bunlardan birini indirerek de, Play Store’da olmayan bir uygulamayı telefonunuza yükleyebilirsiniz.