Pop-up Virüsleri Nasıl Temizlenir?

Paylaş!

Bilgisayar veya internet kullanıcılarının çoğu tarafından pop-up virüsleri nasıl temizlenir? şeklinde sorular duyabilirsiniz. Çünkü istemeden açılan bir pop-up bilgisayarınıza virüs taşınmasına neden olabilir. Bu durumda uzun uğraşlar sonucunda çözümlenmesi gereken sorunlarınızın oluşmasına zemin hazırlar. Çözüm bulmak için ise bilgilerinizin tam olması önemlidir.

Pop-up virüslerinin ne olduğu veya hepsinin virüs olup olmadığı gibi konular ise temizleme işlemlerinde yardımcı olan bilgilerdir. Bundan dolayı nasıl temizleneceği kısmından önce çözümlenmelidir. Pop-up olarak adlandırılan reklam sekmeleri kadar bunların virüs olup olmadıklarını anlamak da gerekli olan bir işlemdir.

Pop-Up Nedir?

Bir internet kullanıcısı olarak herhangi bir web sitesine giriş yaptığınızda karşınıza ana ekranda isteyip istemediğiniz sorulmadan bazı reklamlar çıkabilir. Bu alanlar olur olmadık zamanlarda çıkan ve oldukça rahatsız edici olabilen içerikler de barındırabilir.

Yanlışlıkla tıklamanız halinde bile hiç alakanız olmayan sayfalara ulaşmanıza aracılık edebilir. Aracı olması açılan sayfalarda güvenlik sorunu yaşanmasına neden olacak kadar tehlike oluşturduğunda bunların engellenmesi kullanıcı için ilk akla gelen durum olur.

Hepsi Virüs Müdür?

Açılan sayfaları her ne kadar reklam veya rahatsız eden içerik şekilde niteleyenler olsa da tamamı için virüs demek yanlış olabilir. Çünkü bazı siteler sadece açılan pop-up kutuları veya reklamları aracılığı ile gelir elde etmek isteyebilir.

Güvenli bağlantı sorunu olmadıktan sonra kutuyu kapatmak yeterli olur. Bu durum herhangi bir açığın oluşmasına neden olmaz. Bunun için temizlenmesi de gerekmez. Yine de çoğunluğunda yaşanan olasılık virüs olabileceği olduğundan dolayı temizlenmesi için gereken adımlar bilinmelidir.

Nasıl Temizlenir?

Temizleme işlemi için ilk olarak reklamları bulmalı ve bunları kaldırmayı denemelisiniz. Programlar menüsünden ilerlemeniz önerilir. Sonraki adım ise özelliklerdir. Başlat düğmesi gibi bir resim görebilirsiniz. Denetim masasından programları bulmanız ve özellikler yazan kısma ulaşmanız gerekir.

Bu kısımdan media ads, plus, plushd, save sence gibi listedeki isimleri kontrol ederek tik işaretlerini kaldırmalısınız. Hala yaşanması halinde ise program veya yazılım indirme seçeneklerinden bir tanesini kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Virüs konusunu ortadan kaldırmış olmanız sağlanır.