Router Nedir, Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Yönlendirici anlamına gelen router aynı ağ iletişim ölçütlerini kullanan iki bilgisayar şebekesi arasında veri çerçevelerinin iletişimini sağlayan şebeke donanımıdır. Yönlendirme amacı ile OSI yedi tabaka modelinin üçüncüsü olan şebeke tabakası kullanılır. Genelde bu iş için özel üretilen donanımlar varsa bile birden çok ara yüzü bulunan bilgisayarlar da yazılımlar vasıtası ile yöneltici olarak çalışabilir. Bu yazımızda router nedir sorusunun tam olarak ne olduğunu, nasıl kullanılacağını cevaplayacağız.

Router Kullanımı Nasıl Olur?

Bir yöneltici yani router iki ya da daha çok ağ arasındaki kesişme noktasıdır ve parçası olan her şebeke için bir ara yüz taşır. Her iki şebekenin de parçası olduğundan dolayı veri paketlerinin ağlar arasında çeşitli yollarını bulmaları görevini üstlenmektedir. Yöneltme işlemi bir veri paketi bir istasyondan diğer istasyonuna yolunun belirlenmesi işlemidir. Yolun seçimi için router yöneltme iletişim ölçütleri (İngilizcede routing protocol) kullanarak diğer routerla bağlantı kurar ve gelen verileri yöneltme tablosuna ilave eder.

Router İşlemleri Nasıl Sonuçlanabilir?

Gerektiği zaman elle de oluşabilen yöneltme tablosu bilinen kaynaklara giden yolları içermektedir. Gelen bir bilgi paketinin hedefi yöneltme tablosuyla belirlenmiyorsa ve bu hal için standart bir şebeke geçidi tanımı yapılmamışsa, yöneltme işlemi başarısızlıkla sonuçlandı. Aksi durumda paket hedefe ya da hedefin bağlı bulunduğu varsayılan yönelticiye gönderilmektedir.

Her ne kadar bu ölçüt günümüzde en çok kullanılan yöneltilebilir iletişim kuralıysa da başka iletişim kurallarının da yöneltilebilir özelliği olduğunu unutmamak gerekir. Bunları şu şekilde listelemek mümkündür.

router
router
  • AppleTalk
  • IPX SNA
  • XNS
  • DECnet

Burada sayılan yöneltişim iletişim kuralları da kullanılabilir. Böylece router nasıl kullanılır? sorusu büyük oranda cevaplanmış olur.

Her ne kadar günlük hayatta ve bazı işletim sistem tiplerinde şebeke geçidi ve yöneltici tek anlamda kullanılıyor ise de, şebeke geçidi OSI yedi tabaka modelinin dördüncü ve bunun yukarısındaki tabakalarda uygulama bulur.

Şebeke geçidi değişik şebeke iletişim ölçütü (TCP/IP ve SNA benzeri) kullanan iki şebeke birbirine bağlamakta kullanılması mümkündür. İnternet şebekesi üstünden telefon numaralarının aranabildiği VoIP programlarında da telekomünikasyon şebekesini internete bağlayan ağ geçitleri mevcuttur.

Yönlendiriciler işletimler içinde, işletimle ağ arasında ve internet hizmet sağlayıcıları arasında bağlantı sağlamaktadır. Cisco CRS_1 ya da JuniperT1600 gibi büyük idareciler internet hizmet sağlayıcı firmalarında ya da geniş işletim şebekelerinde kullanılır. Küçük idareciler ev ofislerde bağlantı sağlamaktadır.