Ruslar Uzaya Roket Fırlatacak

Paylaş!

Ruslar Uzaya Roket Fırlatacak.04.04.2019 tarihi itibari ile Rusya 2 adet soyuz roketini farklı amaçlar için uzaya gönderecek. Bugün tarihi ile gönderilecek roketlerden birincisi Uluslararası Uzay İstasyonu ihtiyaçları için kargo niyetiyle ikincisi ise, internet üzerinden SES’nin O3b ağını genişletmek amacıyla fırlatılacak.

Roketler Nereden Fırlatılacak

Güney Amerika ve Kazakistan’da hazırlanan roketler yine bu ülkelerden uzaya fırlatılacaktır. Rusya saat dilimine göre 5 buçuk zaman aralığı ile farklı saatlerde uzay yolculuğuna çıkacak. Türkiye saati ile ilk roketin havalanma saatı 02.01, ikinci roketin havalanma saati 07.30 olarak tahmin edilmektedir. Kazakistan’dan fırlatılacak olan soyuz1 kargo uçağında malzeme ve gıdanın yer aldığı ve ihtiyaçların tonlarla ifade edildiği, soyuz2’nin ise dört adet O3b geniş bant uydusu ve sıvı oksijen yakıtı taşıdığı Rusya’dan yapılan açıklamalarda belirtildi.

İki rokette yer alan özellikleri

Benzer şekilde ortak tasarım

Soyuz-2.1a’yüksek ölçekli dijital kılavuz bilgisayarı olması

Aynı bilgisayar, Soyuz 1’de de var

Soyuz 1 de üçüncü katmanda RD-0124 özellikli farklı bir motor bulunuyor Kalkıştan sonra 9 saniye içinde uydu yörüngesine oturacak.