Spotify Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

Paylaş!

Spotify tarafından 2019 yılında kullanıcılarına sunulan bir özellik olan Spotify Canvas özelliği, dinleyicilerin tercih ettiği müzikler için arkada dönen ve 5 saniye bir süreyi kapsayan bir GIF görüntü içermektedir. Yüksek veri harcaması yapması nedeni ile spotify otomatik video oynatmayı kapatma işlemini tercih eden birçok kişi, bu işlemin nasıl yapıldığını araştırmaktadır.

Spotify Canvas Nedir?

Spotiy Canvas özelliği, platform üzerinde şarkıları bulunan sanatçıların şarkı dinleme kısmında dinleyicilere sunabildiği ve maksimum 5 saniye boyutunda dönen GIF kayıtlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Şarkı çalımı sırasında karşılaşılan bu kısa videolar, şarkı sonuna kadar tekrar tekrar dönerek sunulmaktadır. Ancak Spotify Canvas özelliği, dinleyicilerin yüksek boyutlarda veri harcaması yapmasına neden olması nedeni ile, birçok kullanıcı aktif olarak kullanırken bazı Spotify dinleyicileri ise Canvas özelliğini kapatmayı tercih etmektedir.

Spotify Canvas Nasıl Kapatılır?

Spotify’ın dinleyicilerine sunduğu bir özellik olan Canvas, mobil uygulama üzerinden veya Spotify resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla devre dışı bırakılabilmektedir. Spotify’ın sunduğu Canvas özelliğini kapatmak isteyen kullanıcılar, şu adımları izlemelidir;

  • Spotify mobil uygulamasına giriş yapın.
  • Spotify hesap bilgilerinizi girerek hesabınıza erişin.
  • Ana Sayfa üzerinde yer alan sağ üst köşedeki Ayarlar çarkına dokunun.
  • Karşınıza çıkan Ayarlar menüsünden, Canvas ve Dinleme Özellikleri sekmesine ulaşın.
  • Spotify Canvas özelliğinin yanında bulunan yeşil tik işaretini kaldırın.

Bu aşamalar sonunda kolaylıkla devre dışı bırakılarak veri harcaması sonlandırılan Canvas özelliği, bu aşamadan sonra dinlenecek tüm şarkılarda hareketli GIF özelliğinin yer almamasını sağlar.

Spotify Web Sitesinden Canvas Nasıl Kapatılır?

Mobil uygulamaya erişemeyen veya bilgisayar üzerinden dinleme işlemi gerçekleştiren Spotify kullanıcıları, Canvas özelliğini kapatabilmek için Spotify resmi web sitesi üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Web site üzerinden Spotify Canvas özelliğini devre dışı bırakmak isteyen kullanıcılar, siteye erişim sağlayarak kendi kişisel hesaplarına giriş yapmalıdır. Bu aşamadan sonra Ayarlar menüsüne ulaşarak, Canvas kısmını bulmalı; ve burada bulunan tiki kaldırarak Spotify Canvas özelliği kolaylıkla devre dışı bırakabilmektedir. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Spotify, bu özelliği kapatmanın birçok yöntemini kullanıcılarına sunmaktadır.