Steam Açılmıyor Sorununun Çözümü

Paylaş!

En büyük oyun satış platformlarından birisi olan Steam, bazen farklı nedenlerden dolayı açılmayabiliyor. İşte size steam açılmıyor sorununun çözümü.

DNS Adresini Değiştirme

Çoğu zaman Steam’ı kullanırken bazı nedenlerden dolayı açılmıyor. Bunun başlıca nedenlerinden birisi de DNS olabilir. Mevcut DNS adresinizi kontrol edin. Daha önce kullanmış olduğunuz DNS adresinden giriş yapamıyor olabilirsiniz. Eğer sorun düzelmediyse Google’ın DNS servisini kullanmayı deneyebilrisiniz. Bunlar: 8.8.8.8 – 8.8.4.4’dir.

Steam’i Yönetici Olarak Çalıştırma

Bir diğer steam açılmıyor sorunun çözümü de Steam’i yönetici olarak çalıştırma. Görev çubuğuna sağ tık yaparak görev yönetici aracını çalıştırın. Üst tarafta bulunan işlemler sekmesine giriş yapın ardından mevcut listeden ‘steam.exe’ adlı program dosyasını bulun ve sağ tık yaparak ‘işlemi sonlandır’ butonuna tıklayın. Ardından masaüstünüze gelerek steam programını bulun ve sağ tık yaparak yönetici olarak çalıştırmayı deneyin. Bu yöntem çoğu zaman bu durumlarda işe yarar.

Steam Dosyalarına Ayar Yapma

Bu çözüm yolu steam dosyalarına birkaç kod girerek steam’in çalışmasını sağlamak olacak. Bu adımları takip ederek sorunun çözümüne çoğunlukla ulaşabilirsiniz.

Not: Bu işlemlerden önce steam dosyalarınızı yedeklemek yararınıza olabilir.

1. Windowwsw/System32/Drivers/Etc adresini dosya gezginine girin veya manuel olarak bulun.

2. Oradaki ‘ETC’ dosyasını açın, içerisindeki Host dosyasını açmak için dosyaya sağ tık yapın ve birlikte aç butonuna tıklayarak no defterini seçin.

3. Host dosyasını not defteri ile açtıktan sonra dosyanın en altına inin ve aşağıdaki kodların tamamını yapıştırın. (Not: Dosya kaydolmaz ve hata verirse not defterini yönetici olarak çalıştırın.)

Kodlar:

87.248.217.254 cdn.steamcommunity.com 87.248.217.254 media.steampowered.com 87.248.217.254 cdn.store.steampowered.com 87.248.217.254 cdn.steampowered.com 87.248.217.254 cloud.steampowered.com 87.248.217.254 cloud-2.steampowered.com

4. Bunları yaptıktan sonra dosyayı kaydet butonuna tıklayarak veya kısayol ile Ctrl+S kombinasyonu ile kaydedin.

5. Ve bilgisayarı yeniden başlatın sorun çözülecektir.