Telefon Sim Kartı Görmüyorsa Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

Cep telefonunun SIM kartı görmediği durumlar ile karşı karşıya kalmak panik yapılacak bir olay değildir. Bunun birkaç sebebi olabilir. Günümüzdeki akıllı telefonlarda kullanılan SIM kartlar eskisi kadar büyük değildir. Mikro SIM kartlar gün geçtikçe küçülür. Cep telefonuna SIM kartı taktığında telefon bu kartı okumayabilir. Telefon Sim Kartı Görmüyorsa Ne Yapmalısınız? Sorusunun cevabı yazının devamındadır.

SIM Kart Okuma Hatası

Yapılacak işlemler basittir. Öncellikle takılan SIM kart çıkartılıp tekrarlardan takılır. Ardından cep telefonu kapatılıp açılır. Yine aynı sorun olursa SIM kart çıkarılarak telefon ile temas eden metal yerleri kuru bir bez ile silinir.

Cihazda Yeni Bir SIM kart Deneme

Yapılan tüm işlemlere rağmen cihaz sim kartı görmüyorsa başka bir yöntemde cep telefonunda başka bir sim kart denemektir. Eski sim kart çıkarılıp yerine başka bir sim kart takılır. Daha sonra cihaz yeniden başlatılır. Böylelikle sorunun cihazda mı yoksa telefonda mı olduğu anlaşılır.

Telefona takılan her iki sim kartında çalışmaması demekte cep telefonunda olan bir sorun anlamına gelir. Cep telefonun kart okuma yerinin bozulma ihtimali yüksektir. Bu durumlarda cep telefonunun garanti kapsamında olması yeterlidir. Teknik servis muhtemel arızayı kolaylıkla bulur.

Operatör ile Görüşme

Telefona takılan sim kart çalışmayıp, telefona takılan başka bir sim kartın çalışması, ilk takılan sim kartın sorunlu olduğu anlamına gelir. Böyle durumlarda sim kartın bağlı olduğu operatör ile iletişime geçilir. Eski kartın değişip yenisinin temin edilmesi istenir. Bu değişim işlemi ise birkaç dakika sürer.

Yukarıda sıralanan tüm adımlar denendikten sonra operatör ile görüşmek en doğrusu olur. Arızanın sim kartta mı yoksa telefonda mı olduğunu belirlemek önemlidir.