Telefonun Sinyal Gücünü Artırmanın Yolları

Paylaş!

Telefonunuzun sinyal gücünde zaman zaman düşüşler yaşanabilir. Birçok farklı etkene bağlı olarak gerçekleşen bu durum, genellikle fiziksel etmenlerden kaynaklanır. Fakat bazı durumlarda cihazınızın sahip olduğu yazılımsal problemlerde, telefonunuzun sinyal gücünde düşüşler yol açabilir. Eğer telefonunuzun sinyal gücünde bir düşme ve azalma var ise, telefonum sinyal gücünü artırmanın yolları ile ilgili yazılara göz atabilirsiniz.

Sinyal Gücünü Artırmanın Temel Yolları

Cihazınızın sinyal gücünü artırmanın fiziksel yolları oldukça fazladır. Fakat ilk olarak, sinyal de yaşanan zayıflığı, neyin sebep olduğu bulunmalıdır. Ardından soruna göre çözüm üretebilir ve sinyalinizi artırabilirsiniz. Sinyalinizde yaşanan sıkıntılara bulunduğunuz bölgedeki baz istasyonu yetersizliği veya kapsama alanı dışında olmanız sebep olabilir. Bunu çözmek için, bulunduğunuz bölgeden ayrılmayı deneyebilirsiniz.

3G/4G Farkı

Eğer cihazınızın 4G özelliği yerine 3G özelliği aktif ise, muhtemelen sinyalinizde zayıflıklar olur. Bunun önüne geçmek için cihaz ayarlarınızdan 4G’yi aktif etmeniz gerekir. Ayrıca servis sağlayıcınızın mobil uygulamasını kullanarak veya müşteri hizmetleri ile görüşerek 4G özelliğini sim kartınız için aktif hale getirmeniz gerekir. Bütün bunlardan sonra sinyal gücünüzün düzelmesi için, cihazınızı yeniden başlatmalısınız. Buna rağmen sinyal gücünü de bir iyileşme yoksa diğer etkenlere de göz atabilirsiniz.

Kılıflara ve Bataryaya Dikkat

Özellikle kullanılan kalın kılıflar, cihazlarınızda sinyal düşüşüne sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için ince yapılı kılıflar kullanmalı, yadahiç kılıf kullanmamalısınız. Ayrıca sahip olduğunuz cihazın batarya durumu da, sinyal kalitesine etki edecektir. Bataryanın doluluk oranı ile orantılı olan sinyal gücü, bataryanın azaldığı zaman, azalacaktır. Bunun sebebi, cihazların düşük pil gücü durumunda, tasarruf moduna geçmeleri ve sinyal alış verişini kısıtlamalarıdır. Eğer sinyal düşüşü yaşıyorsanız, cihazınızı şarj etmeyi deneyebilirsiniz.