Telif Haklarında Üreticiye Yönelik Kazanımlar

Paylaş!

Telif Haklarında Üreticiye Yönelik Kazanımlar. En çok takip edilen sosyal medya kanallarından biri olan Youtube daha önceleri manuel olarak yaptığı telif hakları başvuru işlemlerine daha detaylı başvuru talepleri ekleyerek üreticilere avantajlar sağladı.

Yapılan Son Açıklamaya Göre

Youtebe’dan yapılan son açıklamaya göre an itibari ile yeni paylaşımları için telif hakkında başvuruda bulunacak şirketler video veya paylaşımda hangi kısmın telif hakkına girdiğini öğrenecek ve bu konuda üreticinin de gerekli bilgilere sahip olarak gelir kaybına uğramasının önüne geçileceği bildirildi.

Daha önceleri manuel olarak yapılan başvurularda videodaki telif kısmı belirtilmiyordu. Yeni uygulama ile telif hakkına giren video içerikten kaldırılmayacak ve kanalda her zaman izlenebilecek.

14028000 – copyright sign and padlock

Ayrıca Youtube’a gönderilen video ve paylaşımlarda telif hakkını dikkate almayan algoritma sahip olup isteği dahilinde videoyu yayından otomatik olarak kaldırıyor ve yine isteği dahilinde para kazanma butonunu etkisiz hale getiriyordu. Hak iddiasında bulunanlar bu haklarını manuel olarak kanala bildirmek zorunda kalıyordu.

Yaptığı bu son çalışma ile telif hakları konusunda mağduriyetleri en aza indirgeyen Youtube kanalının bu olumlu hareketi üreticiyi sevindirdi.