Torrent Hızlandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş!

En kullanışlı ve en iyi indirme yöneticilerinden biri olan Torrent hızlandırma, diğer çoğu programlara göre daha basit ve daha hızlıdır. Bu yazımızda; Torrent hızlandırma nedir? Nasıl yapılır? Bunlardan bahsedeceğiz.

Bu yöntemleri sizler için bir araya getirdik. Bahsedeceğimiz bu yöntemleri dikkatli ve doğru bir şekilde uygulamanızın sonucunda, siz de yüksek hızlarda istediğiniz dosyaları indirebileceksiniz.

Seeder’ı Fazla Olan Dosyalar

Torrent dosyasının kaynak sayısını kontrol edin, kaynak sayısı ne kadar fazla olursa indirme de o kadar hızlı olur. İndirmek istediğiniz dosyayı kaynağı bol olan yerden indirmelisiniz. Yeterince kaynağa ulaşabilirseniz bağlantı hızını yüksek seviyelere ulaştırmanız mümkün olur. Ayrıca kaynağınızı seçerken kullanışlı, bilinen ve riskli olmayan kaynaklar seçmeye özen gösterin.

İndirme sırasında arka plandaki açık olan uygulamalarınızı kapatmayı unutmayın. Çünkü arka planda çalışan uygulamalar hızınızı yavaşlatabilir ve fazladan internetinizi kullanır. İşlerinizin çabuk ve kolay halledilmesine engel olabilir. Ayrıca internet hızınızı ölçmek için çeşitli web siteleri mevcut. Bunları kullanarak hız testinizi yapabilirsiniz.

Torrent Hızlandırma Nedir? Nasıl Yapılır?
Torrent Hızlandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

İndirme Sırasında Çalışan Diğer Programları Kapatın

Bilgisayarınızda çalışan diğer programlar, sabit diskinizi kullandığı için Torrent indirme hızınızı düşürür. Ne kadar az program çalışırsa, indirme hızınız o kadar hızlı olacaktır. Diğer programları kapatmak size fayda sağlayacak.

Aynı Anda Birden Fazla Torrent İndirmeyin

Çoğu zaman aynı anda birden fazla dosyayı indirme imkanınız bulunuyor ancak bu gibi durumlar indirme hızınızı düşüreceğinden dosyalarınızı aynı anda indirmeyin. Böylece daha hızlı bir indirme sağlayacaksınız.

Program Ayarlarınızı Doğru Bir Şekilde Yapın

Aşağıda verdiğimiz şekilde program ayarınızı yaparsanız, indireceğiniz içeriklerinizde belirli bir şekilde fark edebileceğiniz artışlar göreceksiniz.

  • uTorrent yazılımını açmanız
  • Seçenekler kısmına tıklayarak, açılan kısımdan Tercihler kısmını seçmeniz
  • Genel kısmında “Etkin torrentler varsa beklemeyi engelle” kutucuğuna tik atmanız
  • Bağlantıdaki üstte yer alan “UPnP port eşleştirmesini etkin kıl” kutucuğunu işaretlemeniz
  • Bant genişliği kısmından “Max Gönderme Hızı” kısmının sağ tarafındaki kutucuğa 500 yazmanız ve Max bağlantı sayısına 150, Torrent başına max eşya sayısına 100, Torrent başına gönderme yuva sayısına da 3 yazmanız gerekmektedir.
  • Bunları tamamladıktan sonra da kaydederek uygulamayı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Ayarlarınızı yaptıktan sonra dosyalarınızı indirerek hızınızın testini de yapabilirsiniz. Ayarları doğru yaptıysanız hızlı bir şekilde indirme yapabilirsiniz.