Wi-Fi Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

İnternet çağında yaşadığımız şu günlerde sık sık wi-fi tabirini duyuyoruz. Wi-fi bilgisayarın kablosuz olarak internete bağlanmasını sağlayan bir araçtır. Wi-fi konusunda herhangi bir problemin yaşanması bilgisayarın internete bağlanmasını kesecektir. Yaşanan bu problem çok can sıkıcı bir hal alabilir. Bu konu ilişkin olarak wi-fi çalışmıyorsa ne yapmalısınız? Sorusunun cevabı wi-fi problemlerine çözüm üretebilir.

Sorun Kaynağının Tespiti

Wi-fi çalışmadığı takdirde öncelikle sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu sorun bilgisayardan ya da modemden kaynaklı olabilmektedir. Öncelikle bu konuda modemin internete bağlı olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu yüzden önce internete bağlanma yöntemi kablolu olarak denenmelidir. Eğer kablolu yöntem ile internete erişim sağlanabiliyorsa o zaman sorun wi-fi ayarlarından ya da modemden kaynaklı olabilir. Diğer yandan böyle bir problemle karşılaşıldığında ilk olarak bilgisayar ve modem resetlenmelidir. Bazı durumlarda modem ve bilgisayarın wi-fi bağlantısı kısa süreliğe kopabilmektedir.

Modem Kaynaklı Sorunlar

Eğer ki wi-fi sıkıntısı modem kaynaklı ise ilk önce modem tekrardan resetlenmelidir. Ardından modem ışıkları tek tek kontrol edilmelidir. Eğer wifi ışığı yanmıyorsa modemin wifi özelliği kapatılmış olabilir. Modem üzerinde yer alan wi-fi özelliği off yerine on olarak değiştirilmelidir. Ancak sorun hala devam ediyorsa modemin kablo bağlantıları dikkatli bir şekilde kontrol edilmelidir. Sorun hala devam ediyorsa modem kurulumu en baştan gerçekleştirilmelidir. Modem kurulumu için ise modemin kullanma kılavuzunda yer alan talimatlar yerine getirilmelidir. Modem kılavuzlarında bu işlem detaylı şekilde anlatılmaktadır.

DNS Kaynaklı Problemler

Bazen DNS kaynaklı problemler neticesinde bu tür bağlantı sorunları yaşanabilmektedir. Bu yüzden DNS ayarlarında olması gereken ayar DNS ayarlarının sunucu tarafından otomatik olarak alınmasıdır. Otomatik atanan DNS adresleri internete bağlanma sorunlarını büyük ölçüde çözmektedir.