Windows 10 Güncelleme Sorunları Ve Çözümleri

Paylaş!

Windows 10 yazılımını güncellendiğinde bilgisayar kullanıcıları pek çok sorunla karşılaşabilmektedir. Bazı kullanıcılar güncellemeyi yükleyemezken, bazı kullanıcılar güncelleme sonrası kararsız bir sistemle karşılaşabilmektedir. Windows 10 güncelleme sorunları ve çözümleri yazısında son kullanıcıların en çok karşılaştıkları sorunları ve çözüm yollarını ele alıyoruz.

Sık Görülen Windows 10 Güncelleme Sorunları

Windows 10 güncellemesi yüklendiğinde bilgisayar kullanıcıları çok sık sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu sorunlar hakkında hiç bilgi sahibi olmayan kullanıcılar sorunun kaynağını bilemediklerinden çözüm için de yetersiz kalmaktadır.

İşte sık görülen Windows 10 Güncelleme Sorunları:

  • Güncelleme engellendi hatası
  • Ekran, ses ve yazı tipi hataları
  • “İnternet yok” uyarısı hatası
  • Mavi ekran hatası

Bu hatalarla karşılaşan bilgisayar kullanıcıları için aslında sorunları çözmek çok zor değildir.

Güncellenme Engellendi Hatası

Windows 10 güncellemesini elle manuel kurmak isteyenler bazen Bu Bilgisayar Windows 10’a yükseltilemez uyarı bildirimiyle karşılaşırlar. Bu hata güncelleme sürümünde bazı desteklenmeyen ayarlar olması yüzündendir. Bu sorunda karşılaştığınızda aceleci olmayın, güncelleme otomatik olarak bilgisayarınıza gelecektir. Güncellemenin yüklenmemesi için net bir hata belirtilmiyorsa günler içerisinde bilgisayarınıza uygun bir güncelleme muhakkak çıkacaktır.

Windows 10 Güncelleme Sorunları Ve Çözümleri
Windows 10 Güncelleme Sorunları Ve Çözümleri

KB4556799: BSOD, Ekran, Ses ve Yazı Tipi Hataları

KB4556799 güncellemesinin pek çok kullanıcı, ses sorunları, mavi ekran sorunu ve yazı tipi hatalarıyla karşılaşmaktadır. Böyle bir sorun karşısında en iyi yöntem güncellemeyi geri almaktır, güncelleme kaldırma işlemleri artık hayli basittir ve bilgisayarınızın kararlı çalışmasına yardımcı olur.

Bu işlemi sağlıklı yapmak için şu adımları takip edin:

  • Windows 10 güncellemelerini kaldırın
  • Önceki sürüme dönün
  • Sistemin yapısını kontrol edin
  • Windows 10 güncellemelerini engelleyin veya erteleyin.

Bu adımlardan sonra kararlı bir sisteminiz olacaktır.

İnternet Yok Uyarısı Hatası

Güncellemelerden sonra İnternet Yok uyarısı alabilirsiniz, bilgisayarınız İnternet’e bağlı olsa bile bu uyarıyı almaya devam edersiniz. Bu uyarıyı artık almamak için şu adımları takip edin:

Bilgisayarınızdaki Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne ulaşın ardından HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ NlaSvc \ Parameters \ İnternet klasöründe, EnableActiveProbing dosyasının değerini 1 olarak değiştirin sonra kaydedin. Bilgisayarı yeniden başlatarak sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

KB4566782: BSOD Mavi Ekran Hatası

Güncelleme sırasında mavi ekran hatasına sıkça rastlanır, bu hatayla karşılaşırsanız panik yapmadan cihazı yeniden başlatın. Bu sorun için net bir çözüm bulunmamakla birlikte, zaman içerisinde güncellemelerle sorunun halledilmesi beklenmektedir. Mavi ekran sorununun yarattığı etkileri azaltmak adına Hyper-V-Intel ve Windows Sandbox gibi sanallaştırma özelliklerini devre dışı bırakın.