Windows 10 Güncelleştirmeleri Nasıl Yüklenir?

Paylaş!

Yenilenen sürümler ve eklenen özellikler nedeniyle Windows kullanıcıları her zaman güncelleştirme yaparak bilgisayarlarında kullanıma hazır hale getirir. Size göre değişiklik olarak adlandırılmayan veya gözle görülür bir şekilde hissetmediğiniz durumlar için bile güncelleme yapılması söz konusu olur. Çünkü güncellemeler çoğu zaman yazılımların sorunsuz çalışması için de yapılır. Windows kullanıcıları tarafından merak edilen ise Windows 10 güncelleştirmeleri nasıl yüklenir sorusu olacaktır. Bunun yapılması bazı dönemlerde otomatik olarak da karşınıza çıkar. Güncellemelerin düzenli şekilde yapılması daha çok verim almanıza neden olacağından dolayı atlanmamalıdır.

Otomatik Windows 10 Güncelleştirmeleri Yapma Seçeneği

Windows güncellemesi yapmanın en kolay yollarından bir tanesi de otomatik olarak sunulan güncellemeyi kabul etmek olacaktır. Bilgisayarınıza gelen uyarıları gözle görülür hale getirdikten sonra mutlaka güncelleme bildirimleri de olacaktır.

İşlem için de:

  • Uyarıyı detaylıca okumalısınız,
  • Uyarıda bir zaman dilimi girmeniz veya hemen başlatmanız sunulabilir,
  • Size uygun olanı seçerek onay vermeniz istenir.
  • Ardından işlem başlatılacaktır.

Bu şekilde ayarları kontrol etmeniz ya da aramanız gerekmeden güncelleme yaparsınız. Başında kalarak olası herhangi bir uyarı olduğunda destek sağlamayı da tercih edebilirsiniz.

Güncelleme Otomatik Olmadığında Ne Yapılmalıdır?

Otomatik olarak bildirim gelmediğinde sürümün güncel olup olmadığına bakmak gerekir. Bunun için de ayarlar menüsüne ilerlemelisiniz. Bu menüden güncelleme yazana ve sonrasında da güvenliğe ulaşmalısınız. İlk olarak yapmanız gereken güncel olup olmadığı konusunda bilgi aramaktır. Yanında sürüm güncellemesi notu olanlar için işlem onayı vermeniz istenir.

Windows 10 Güncelleştirme
Windows 10 Güncelleştirme

Güncellemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncelleme yapılması gerektiğinde onay vermenizle birlikte işlem başlayacağından dolayı masa üstünde yer alan işleminizi kapatmalısınız. İşlem açıldığında yeniden bulunamayabilir. Gerekli yedeklemeleri de yapmanız güvence açısından önemlidir. Cihazın şarja bağlı olduğundan emin olmalısınız. Birkaç saat sürebilecek güncellemeler de olabilir. Bunun için güncellemelerin biteceği zamana kadar bataryası dayanmalıdır. Birkaç kez bilgisayarın açılıp kapanması da meydana gelir. Bunlar olağan durumlardır.

Güncelleme Bildirimleri

Güncellemeler ile alakalı bildirimlerin yapılmasını ayarlar menüsünden yönetebilirsiniz. Güncellemeler hakkında bilgi aramak veya kontrol etmek de gerekli olmaz. Bildirim detaylarını göreceğiniz bir durumda kullanmalısınız.