Windows 10’da Mikrofon Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Paylaş!

Teknolojinin sürekli gelişmesi güzel gelişmeleri beraberinde getiriyor olsa da kullanıcılarda bazı güvenlik açıklarının oluşmasına da neden olabiliyor. Bu güvenlik açıklarının verdiği zararlar genel anlamda kanıtlanmış olmasa da kullanıcılar bilgisayarlarında bazı önlemlere başvuruyorlar. Bu önlemlerin başında ise mikrofonu kapatmak geliyor. Bilgisayar kullanıcıları Windows 10’da mikrofon nasıl devre dışı bırakılır? sorusuna arama motorlarında cevap arıyor. Mikrofonu kapatmak için yapabileceğiniz ilk şey bu kapatmayı ayarlardan kapatmak olacaktır. Bunun için önce bilgisayarınızın başlat sekmesine tıklayın ardından da ayarlar bölümüne gidin. Burada ise gizlilik bölümüne girin ve mikrofona tıklayarak mikrofon erişimine izin verme durumunu kapalı konumuna getirin.

Denetim Masasından Kapatma

Mikrofon erişimini kapatabileceğiniz bir diğer seçenek ise denetim masasıdır. Denetim masasına ulaşmak için başlat sekmesine tıklamalı ve ilgili bölümden denetim masasını bulmalısınız. Masaya ulaşmak için bir diğer seçenek için bilgisayarınızın arama kısmına denetim masası yazarak denetim masasına ulaşmaktır. Denetim masasına girdiğinizde karşınıza çıkan pencereden donanım ve ses kısmına tıklamalısınız. Burada yeni bir pencere açılacaktır. Yeni pencerede önce ses bölümüne ardından da kayıt bölümüne tıklayın. Aktif olarak gözüken mikrofon ifadesine farenizle sağ tıklayın ve devre dışı bırak komutunu aktifleştirin. Tamam tuşuna tıkladığınızda mikrofon erişiminiz kapatılmış olur.

Aygıt Yöneticisi Aracılığıyla Kapatma

Mikrofon erişiminizi kapatmanızın bir diğer yolu da aygıt yöneticisidir. Arama kısmına aygıt yöneticisi yazdığınızda bu özelliğe erişebilirsiniz. Erişmek için bir başka yol ise bilgisayar sekmesine sağ tıklamak ve aygıt yöneticisine ulaşmaktır. Buradan ses girişlerine ve çıkışına tıklayın ve mikrofonu devre dışı bırakın.

Mikrofonu Kapatmak Ne İşe Yarar?

Mikrofonu kapattığınızda bilgisayarınıza kurduğunuz ve güvenli olmayan uygulamalar sizi dinleyemezler. Yani mikrofon erişimini kapattığınızda programlar cihazınızda, siz bir daha izin verene dek dinleme yapamayacaklardır.