Windows Başlangıç Programları Nasıl Kapatılır?

Paylaş!

Bilgisayarlar ilk açıldığında kendiliğinden açılan birçok program olabilir. Bu açılan programlar bilgisayarın geç açılmasına, yavaşlamasına yol açar ve performansını olumsuz yönde etkiler. Bu programlar kurduğunuz andan itibaren Windows ile birlikte açılırlar. Kullanılsa da kullanılmasa da bilgisayar ile birlikte açılırlar. Bu programlar kapatılarak bilgisayarın daha hızlı açılması sağlanabilir. Çoğu zaman ise bu açılan programlar kapatılmak istenir fakat nasıl kapatılacağı bilinmez. Peki, Windows başlangıç programları nasıl kapatılır?

Başlangıçta Hangi Programlar Açılıyor?

Bilgisayar ile birlikte hangi programların da açıldığını öğrenmenin basit bir yolu var. Bilgisayarın sağ alt menüsünde( saat ve tarihin bulunduğu yer) bulunan ^ simgesi tıklanır. Fare ile üzerine gelindiğinde “Gizli Simgeleri Göster” uyarısını verir. Bu buton tıklanarak açılan ya da arka planda çalışan programlar görüntülenebilir. Bu programlar Ram miktarının bir kısmını kullanır ve bilgisayarı yavaşlatırlar.

Nasıl Kapatılır?

Windows başlangıç programlarını kapatmanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır.

1.Yöntem:

  • Bilgisayarın alt kısmında bulunan görev çubuğuna farenin sağ tuşu ile tıklanır ve çıkan seçenekler arasından “Görev Yöneticisi” seçilir. Görev Yöneticisi’ni açmak için farklı yollar da kullanılabilir. Örneğin, görev çubuğunda bulunan Başlat ikonuna tıklanır ve “Görev Yöneticisi” kelimeleri aratılır ve çıkan seçenek tıklanır. Bir diğer yol ise Başlat ikonuna farenin sağ tuşu ile tıklanarak açılan pencereden “Görev Yöneticisi” seçeneğinin seçilmesi olacaktır.
  • Görev Yöneticisi açılınca “Başlangıç” seçeneği tıklanır. Başlangıç seçeneği altında bulunan ve “Durum” başlığı altında “Etkin” yazan programlar bilgisayar ile açılan programlardır.
  • Durum başlığı altında “Etkin” halde bulunan ve bilgisayar ile birlikte başlanması istenilmeyen programlar, üzerine farenin sağ tuşu ile tıklanınca çıkan seçenekler arasından “Devre dışı bırak” seçeneği seçilerek kapatılabilir.

2. Yöntem:

  • Bilgisayarın alt kısmında bulunan görev çubuğunda bulunan Başlat ikonuna tıklanır ve “Başlangıç Uygulamaları” kelimeleri aratılır.
  • Açılan pencerede bulunan ve açık olarak gözüken programlar bilgisayar açıldığında başlatılan programlardır.
  • Bilgisayar ile birlikte başlatılması istenmeyen ve açık durumda olan programlar kapalı duruma getirilerek bilgisayar ile birlikte başlatılması engellenir.

3. Yöntem:

  • Bilgisayarın alt kısmında bulunan görev çubuğunda bulunan Başlat ikonuna tıklanır ve “Çalıştır” kelimesi aratılarak ya da Windows + R tuş kombinasyonunu kullanılarak kısa yoldan açılabilir.
  • Açılan Çalıştır’ın komut satırına “shell:startup” yazılır ve “Tamam” butonu tıklanır.
  • Tamam butonu tıklandıktan sonra Başlangıç klasörü açılacaktır. Açılan başlangıç klasöründe bilgisayarımız ile birlikte açılan programlar yer alır.
  • Bu programlar içerisinde bilgisayar ile birlikte başlatılması istenilmeyen programlar farenin sağ tuşu ile tıklanarak “Sil” seçeneği seçilerek kaldırılır.