Youtube’ta Çözünürlüğün SEO’ya Etkisi Nedir?

Paylaş!

Elbette Youtube’a yüklediğimiz bir videonun daha fazla kişiye ulaşmasını ve izlenme sayısının artmasını isteriz. Bunu sağlamak için oluşturduğunuz içeriği SEO kurallarına uygun paylaşmanız gerekmektedir. SEO’yu açıklamak gerekirse arama motorlarında yapılan aramalarda site veya içeriğin en üste çıkması için yapılan iyileştirmelerdir. Bu iyileştirmeler dolayısıyla içeriğiniz daha fazla ziyaretçi tarafından görülebilmektedir. Youtube üzerinde video paylaşımı yapan birçok insan SEO çalışmaları sırasında küçük bir detayı gözden kaçırmaktadır, youtube’ta çözünürlüğün seo’ya etkisi nedir?

Youtube Video Çözünürlüğü ve SEO

Youtube’ta video çözünürlüğü Seo’yu etkilemekte midir ve youtube’ta çözünürlüğün seo’ya etkisi nedir? Arama Motorları Optimizayonu olarak tanımlanabilecek olan SEO, video çözünürlüğü küçük bir detay gibi gözükse de arama motorlarındaki sonuçları etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse HD kalitesindeki bir video, FHD olan bir video ile karşılaştırıldığında çözünürlüğü daha yüksek olduğundan +1 çözünürlük seçeneğiyle FHD kalitedeki video arama sonuçlarında çıkma olasılığı daha fazla olan videodur. Sonuç olarak; Youtube içeriklerinizin SEO çalışmalarında video çözünürlüğünün göz önünde bulundurulması ve çözünürlüğün yükseltilmesi, videonuzun daha fazla insana yayılmasını sağlamaktadır.

SEO Çalışmalarında Youtube Videosu Çözünürlük Seçenekleri

Çözünürlük genelde videonun görsel kalitesi için göz önünde bulundurulmaktadır. Fakat hem düşük hemde yüksek çözünürlük seçeneklerinin video içeriğinde bulunması gerekmektedir. Örneğin, videolarını düzenlerken ya da yüklerken çoğu kişi kaliteyi yükseltmek ve boyutu olabildiğince düşürmek için HD kalitede yani 720P çözünürlükte olmasını tercih eder. Fakat bu SEO açısından yanlıştır, kişiler videolarını imkânları doğrultusunda en yüksek çözünürlükte Youtube’a yüklemelidirler. Youtube’a video içeriği yükleme işlemlerinizde 1080P yani en yüksek çözünürlükte çıktı almanızı (yükleme yapmanızı) önermekteyiz. Bu sayede videonuz aranırken 1080P yani FHD filtrelerinde insanların önüne gelecektir.