Bitcoin Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Paylaş!

Son yıllarda artan bitcoin piyasasına göz atmak isteyen insanlar bitcoin alabilmek için şartlar nelerdir? Bitcoin nasıl alınır gibi soruların cevapları için araştırmaya koyuluyorlar. Bitcoin, kripto piyasasında alım satım işlemi yapılan sanal bir para birimi olarak biliniyor. Bu sanal para 2008 yılında Satoshi Nakatomo adlı kişi tarafından uçtan uca bir elektronik ödeme sistemi olarak yazılmaya başlanmıştır.

Bitcoin alma şartları olarak ilk sırada en az bir kere Türkiye’de adınıza açılmış banka hesabınızdan işlem yapmış olmanız gerekiyor. Bitcoin alabilmeniz için diğer bir kural ise sanal bir borsa açmak ve 18 yaşından büyük olmak gerekiyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alabilmek için şartlar nelerdir? Diyorsanız eğer ilk önce bitcoin nasıl alınır soruruna cevap bulmanız gerekiyor. Bu sorunun cevabı şu şekilde; bitcoin almak için iki adet yöntem vardır. Bu yöntemlerden ilki hazır olarak bitcoin almak ikincisi ise bitcoin kazımak yani üretmek olacaktır. Eğer hazır bir şekilde almak istiyorsanız en kolay bir biçimde sanal borsalardan alabilirsiniz. Aldığınız bitcoini yine sanal borsalar aracılığıyla satabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Hazır olarak alımını gerçekleştirdiğiniz sanal borsada istediğiniz kadar bitcoini tutabilirsiniz. Ama daha güvenli bir şekilde tutmak istiyorsanız eğer bir adet online bitcoin cüzdanı oluşturmanız gerekecektir. Normal gerçek cüzdanınızda nasıl para saklayabiliyorsanız sanal bir cüzdanda da bitcoin saklayabilirsiniz.

Aynı zamanda ledger adı verilen fiziksel yolla bir cüzdan oluşturup o cüzdanda bitcoinlerinizi güvenli bir şekilde tutabilirsiniz. Bu yöntemlerden birini seçerek sakladığınız bitcoininizi istediğiniz zaman kullanabilirsiniz

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin’in avantajları olarak ilk sırada enflasyon ve çökme riskinin diğer piyasalara göre çok daha düşük olması gelebilir. Aynı zamanda basit ve iz anonim olarak gerçekleştirilmesi büyük bir avantaj olabilir.

Bitcoin sanal para biriminizi cüzdanlarınıza ulaşabileceğiniz her yerde kullanabilirsiniz ve bu kadar yüklü miktar paraların başka şekilde taşınması mümkün değildir. Ayrıca yaptığınız bütün işlemler anonim olarak gerçekleştiği için devlet ya da banka tarafından takip edilememektedir. Bu takip edilememe yani anonim olma bazı kullanıcılara çok büyük bir avantaj sağlıyor olabilir.