Site icon Heptekno.com

Bitcoin Nereden Satın Alınır?

Stoshi Nakamato isimli tarafından 10 sene öncesinde çıkarılan bitcoin nereden satın alınır? Bitcoin o zamanlarda pek değer verilmeyen Bitcoin’in kıymeti ise 4 bin dolar seviyesinde. 2010 senesinin Ağustos ayında 100 dolar parasını Bitcoin sistemine yatıranın şu anda bütün 6.3 milyon doları bütçeye sahiptir.

Bitcoin Nasıl Alınıp Satılabiliyor?

Bitcoin’e yatırım yapabilmeniz için öncelikli olarak dijital bir cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Dijital cüzdan da bilgisayarınız da ‘hard disk’ine Bitcoin adında depolanabilen bir yazılım esaslı cüzdan veya çevrim içi web tabanlı bir cüzdan servisi olarak hizmet veriyor.

Bitcoin Nereden Alınabiliyor?

Bitcoin için sanal hesap cüzdanı açılması gerekli. Bu cüzdanını cep telefonunuz üzerinden, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi sanal ağlar üzerinde bulunan web servislerinden de faydalanabilirsiniz. İnsan başına cüzdan sınırları bulunmuyor. İstediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz.

Bitcoin Para Birimi Yasal Mı?

Bitcoin para biriminin yasal olan gidişatı, tüm dünyada kavgalı. Ancak yeniden de Asya başta olmak üzere bazı bölgelerde fotoğrafı ödemelerde kullanılmaya başlandı. Türkiye’de ise Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Müesseseyi ve Anapara Piyasası Müesseseyi’na göre Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi haysiyetiyle yasa kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmiyor. Bu sebeple de yasa çerçevesinde himaye ve teftişi yapılamıyor.

Bitcoin Ne Kadar Güvenilirdir?

Bitcoin yapı haysiyetiyle sağlam bir operasyon kayıt belleğine sahiptir. Cüzdanınızın parolasını çalınması ya da bilgisayarınızın hesap çalma olayı gibi kullanıcı kusuru ya da dolandırılması neticeyi oluşan vaziyetler dışında sistemin güvenlik meseleyi bulunmamaktadır. Bu vaziyet cüzdanınızı ya da kredi kartının kaybolması veya çalınması durumunun aynısıdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki defa tüketilmesi muhtemel değildir. Bu sebeple, dikkatsiz ve tedbirsiz bir şekilde satmanız mümkün değildir.

Exit mobile version