Canlı Yayınlar 2025 Yılında Akan Para 17.2 Milyar Dolar Olacak

Paylaş!

Her geçen gün daha çok kullanıcıya ulaşılmasıyla sosyal medyanın kullanım amaçları gelişmeye ve evrilmeye devam ediyor. Günümüzde sosyal medyada fotoğraf, video paylaşma, içerik üretme, ürün tanıtımı yapma yada yapılan canlı yayınlar sponsor alma gibi birçok para kazanma yöntemi doğdu. Durumun bu hale gelmesi sosyal medyayı daha da popüler hale getiriyor.

Başlarda sosyal medyada popüler olan isimlerin yaptığı canlı yayınlarda kullanıcıların yaptığı sticker alımlarından ekonominin yürüdüğü sektör, şimdilerde kullanıcıların canlı yayın sırasında yayıncılara doğrudan hediyeler gönderdiği bir hale geldi. Öyle ki, bu hediyeler bazen alışılmadık boyutlarda olabiliyor. Şuana kadar bu hediye rekorunu 74 bin dolarla üzerinde taşıyan Twitch yayıncısı ExoticChaotic, bu alışılmadık hediyeyi Fornite’te yaptığı canlı yayın sırasında almıştı. Benzer sosyal platformlardan biri olan Bigo Live’da da yayıncıların 24 bin dolara kadar para kazanabildikleri biliniyor. Bunun yanı sıra magazinden duymuş olacağınız kimi ünlü isimlerin çocukları TikTok gibi uygulamalar üzerinden içerik oluşturuculara gönderdiği hediye paralarla büyük ses getirmişti.

Araştırma şirketlerinin yaptığı tahminlere göre 2021’de canlı akış sunan sosyal uygulamalar üzerinden tüketicilerin harcadığı paralar 6.78 milyar doları bulması bekleniyor. Mobil veri şirketi App Annie’nin tahminine göre ise bu tutar 2025 yılına dek  17.2 milyar doları bulacak.

Sosyal medyanın sunduğu canlı yayınlar akışı ekonomisinden hem yayıncıların hem de yayın platformlarının daha fazla para kazandığını göreceğimiz önümüzdeki yıllarda, uygulama içi satın almanın ötesinde seçeneklere de ulaşmamız mümkün olacak gibi görünüyor. Şimdilik platformlar, yayınlara olan talebi ve uygulamalarda harcanan zamanı arttırmaya yönelik etkileşimlerde bulunsa da, sektör hızlıca büyümeye devam edecek ve bu uygulamalarda harcanan tutarlar gittikçe daha da artacak.

YouTube , TikTok , Tencent Video , Bigo Live , Twitch ve diğerleri gibi video uygulamaları da artık tüketici harcamalarına göre küresel listelerin en üstünde yer alıyor. 2021’in ilk yarısı.

Ancak YouTube , TikTok‘a ve Facebook’taki diğerlerine kıyasla harcanan zamana hâlâ hakim şirket sırasıyla Facebook, WhatsApp ve Instagram için sonraki üç sırayı elinde tutuyor.