Site icon Heptekno.com

DDoS Saldırıları Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada, bir çok işlemin internet üzerinden, online olarak yapılması ile bu işlemleri yapan kurum ve kuruluşlara yapılan siber saldırıların da artmasını beraberinde getiriyor. Siber saldırılar kendilerini değişik ad ve çeşitte sürekli güncelleyerek, neredeyse istedikleri sistemleri tamamen kilitler duruma geliyorlar. Son zamanlarda ise DDoS saldırıları yaptığı geniş etki ile gündemde bulunuyor. Arama motorlarının çoğunda ddos saldırıları nedir? nasıl yapılır? sorusu, en çok aranan bilgilerin başında geliyor. Bu saldırının bir çok siber saldırıyı gerçekleştiren tanınmış hacker’lar tarafından yapıldığı bilgisi ise genel kabul görüyor.

DDoS Saldırıları Nedir?

Online olarak kullanılacak sistemler kurulurken, kapasite, bir anda kullanabilecek kişi sayısı ve alınabilecek hizmet miktarları hesaplanarak, bunları karşılayabilecek özelliklere sahip yazılım ve programlar kullanırlar. DDoS (dağıtık hizmet engelleme) saldırıları ise sistemin direkt olarak erişilebilirliğine yapılan saldırı çeşididir ve sistemin kapasitesinden fazla istek göndererek sistemin kilitlenmesini ve ulaşılamamasını sağlıyor. DDoS, bu kilitlemeyi anlık istek ve kullanıcı miktarının karşılanamaz miktarda olması ile sistemin aşırı yorulması ve işlevselliğini yitirmesi yöntemi ile yapıyor. Bu saldırıları yapmak için büyük teknolojilere gerek olmuyor ve sistemin açıklarından faydalanılarak kolayca istenilen program ele geçirilebiliyor. Örnek olarak, hava yolları şirketlerine yapılan saldırılarla, bilet satışları ve rezervasyonlar engellenerek, uçuşlar geciktirilebiliyor.

DDoS Saldırıları Nasıl Önlenir?

DDoS saldırılarının kurumsal olarak önlenmesinin en önemli yolu; IP adreslerinin şifreli olarak korunması ve sisteme yapılabilecek istek miktarının sınırlandırılarak fazla taleplerin reddedilmesidir. Özellikle bu isteklerin aynı adresten geldiği düşünüldüğünde bunun tespitinin yapılması ve engellenmesi uzman bir ekip tarafından kolayca gerçekleştirilebilir. Ev ortamındaki kullanıcılar ise, uygun virüs koruma programları ve bu programların güncel bulundurulması ile bu tehdidi önleyebilirler.

Exit mobile version