Ekran Süresi Parolası Sıfırlama Yolları

Paylaş!

Ekran süresi parolası sıfırlama yolları nedir? sorusuna cevap vermeden önce ekran süresi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Ekran süresi, hafta boyunca ya da gün boyunca telefona ne kadar bakıldığını ya da ekranın ne kadar açık kaldığını gösteren özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kullanılan uygulamaların ne kadar kullanıldığını göstermektedir. Bunun yanı sıra bu özellik sayesinde kullanılan uygulamalardan ne kadar bildirim geldiğinin de öğrenilmektedir. Atıl süre denilen bir kısmı da olan bu özelliği, telefon ekranına kısıtlamalar getirilerek sınırlandırılma getirilmektedir.

Ekran Süresi Parolası Nedir?

Ekran süresi özelliği genelinde sunulan bir nitelik olan ekran süresi parolası, süre sınırlamalarının uzatılması, kaldırılması ve başka kısıtlama ayarlarına ulaşabilmek amaçlı kullanılan parolalardır.

Son dönemlerde ise, ekran süresi parolaları ile ilgili konularda kullanıcıların takıldığı bazı durumlar söz konusu olmaktadır. Kullanıcılar herhangi parola oluşturmadığı halde, sanki parola oluşturulmuş gibi cihazlarında parola istenmesini fark etmektedirler. Bunun nedeni ise İOS 12 sürümünden önceki kısıtlamalar olmaktadır.

Cihazlardaki kısıtlamalar özelliği sayesinde cihazlarda kendiliğinden bir parola oluşturulmuş olması, kullanıcıların karşılaşabileceği sorunlardandır. Böyle bir sorunla karşılaşılan kullanıcıların yapması gereken ilk işlem, öncelikle daha önce belirledikleri parola girişi ile ekran süresi sınırlamalarına ulaşmaya çalışmak olmalıdır. Gerektiğinde ise, sınırlandırmaların kaldırılması da denenmelidir.

Ekran Süresi Parolası Nasıl Sıfırlanmaktadır?

Kullanıcıların ekran süresi parolasını sıfırlamak için yapması gereken şey cihazı sıfırlamak ya da cihazı yeni bir cihaz gibi yeniden başlatmak olmalıdır. Bunu yapabilmek için,

  • Cihazdan ilk olarak Ayarla ekranı açılmalı
  • Genel menüsüne girilmeli
  • Genel kısmından Sıfırla seçeneği seçilmeli
  • Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil komutu kullanılmalı

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra, kullanıcılar cihazlarını sıfırlamış olmaktadır. Bu işlemleri yapmadan önce kullanıcıların cihazlarını yedeklemesi önemlidir. Sıfırlama yapıldıktan sonra ise yedekten cihaz kurulumu yapılmaktadır. Bu durumda ekran süresi parolasının yeniden belirlenmesi mümkün olmaktadır.

Ekran Süresi Parolası Nasıl Kapatılmaktadır?

Ekran süresi parolasını kapatmak isteyen kullanıcı ilk olarak Ayarlar ekranını açmalıdır. Bu Ayarlar menüsünden Ekran Süresi menüsü seçilmelidir. Açılan menüde Ekran süresi Parolasını Değiştir bağlantısından Ekran Süresini Kapat ya da Değiştir seçeneklerinden Kapat seçeneğine dokunularak işlem tamamlanmaktadır.