En küçük dron: Microflier

Paylaş!

1851 yılında ABD’nin Illinois eyaletinde Evanston şehrinde kurulan Northwestern Üniversitesi’nde kurulan ekip, yaptığı çalışmalar sonucunda dünyanın en küçük dron ‘unu geliştirdi.

Uçan en küçük mikroçip olarak tanınacak Microflier için çalışmanın sahibi olan ekip, bu buluş için uçan tohumlardan ilham aldıklarını söylüyorlar. Tohumunu kendinden çok uzaklara uçurduğu bilinen Akçaağaç’ın gözlemlenerek oluşturulan veriler sonucunda bilgisayar modellemesini yapay zeka kullanarak geliştirilen uçan mikroçipler 1 milimetreden daha küçük boyuta sahip. Boyutu itibariyle de tohumu andıran dronlar 3 adet mikro kanatçık, kauçuk alt kısım ve elektronik bileşenlerden oluşuyor.

Geliştirilen mikroçiplerin hava partiküllerinin kalite ölçümü dahil birçok alanda kullanılabileceği öngörülürken en temel özellikleri ölçüm yapabilmek için gerekli sensör, anten ve bataryaya sahip olmaları. Mikroçipler doğaya zarar vermemeleri için doğada çözünebilen polimerler, kompost haline getirilebilen iletkenler ve devre parçalarıyla üretilirken, büyük bir alana yayılabilmeleri için yüksek yerlerden, uçak veya yapılardan havaya atılabilecek şekilde tasarlanmış.

Geliştirdikleri dron için video yayınlayan ekip, olası eklentiler ve iyileştirilmelerle daha iyi hale getirebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini açıklarken teknolojinin bu denli kompakt ve tahmin edilemez hale gelmesi toplum içerisinde kuruntulu düşüncelere sebep oluyor.