Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Kapatma

Paylaş!

Facebook’ta olmak görünmek demektir ve son zamanlarda bazı kullanıcılar sosyal ağa gelen birkaç yeni yüz tanıma özelliğini açıklayan bir Haber Kaynağı uyarısı görmüştür. Bu özelliği etkinleştirmiş olan kullanıcılar, etiketlenmemiş olsalar bile, fotoğrafların gizlilik ayarları izin verdiği müddetçe, göründükleri fotoğraflardan haberdar edilebilir. Bu durumu istemeyen kullanıcılar facebook yüz tanıma özelliğini kapatma konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar.

Nasıl Çalışır?

Etiket önerileri veya yüz tanıma özelliği açık olan bir Facebook kullanıcısı bir fotoğrafta etiketlendiğinde, sosyal ağın makine öğrenme sistemleri görüntüdeki yüzün piksellerini analiz ederek şablon olarak adlandırılan şeyi oluşturur. Bir sayılar dizisi olarak şablon, her kullanıcıya kendilerine özgü bir şablon atanmıştır. Yeni fotoğraflar yüklendiğinde, Facebook resimdeki yüzleri ilgili kullanıcıların şablonlarıyla karşılaştırır ve bir eşleşme varsa bir etiket önerir. Hem benzersiz hem de kullanıcıları tanımlayabildiğinden, şablonu bir tür parmak izi olarak düşünmek yararlı olacaktır. Yüz tanıma özelliklerini kapatmaya karar verirseniz, Facebook şablonların silindiğini söyler. Fakat özellikleri yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Ne İşe Yarar ve Nasıl Kapatılır?

Şablonunuz yeni yüklenen bir fotoğrafta açılırsa, Facebook’un yeni yüz tanıma özellikleri, etiketlenmemiş olsanız bile, özellikleri etkinleştirdiğiniz ve fotoğrafın hedef kitlesinin bir parçası olduğunuz sürece size bir bildirim gönderebilir. Etkin bir hesabınız varsa, yeni özellikler size başka bir kullanıcının yüzünüzün görüntüsünü profil resmi olarak yüklediğini ve bu kullanıcıyı yakalama işlemi için işaretleyip işaretlemediğini size söyleyebilir. Ek olarak, görme engelli kullanıcılar, Facebook fotoğraflarında kimin göründüğünü belirlemek için sosyal ağın otomatik alt metin aracıyla birlikte yüz tanıma özelliğini kullanabilir. İnkâr edilemez bir şekilde, bu yüz şablonları insanları tanımlamanın ve sahtekârlığı tespit etmenin güçlü bir yoludur.

Yeni yüz tanıma özellikleri tüm kullanıcılara sunulmadı ve her yerde kullanılamayacaktır. Ancak adresinizdeki üçgen şeklindeki açılır menüden Ayarlar’ı seçerek size uygun olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Yüz Tanıma adlı sütuna giderek, bunu tıklamanız ve hizmeti kullanmayı reddetmeniz yeterlidir.