İnternet Bankacılığı Davası

Paylaş!

TÜDEF Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile internet bankacılığı kullanan kişilerin dava açmaları konusunda bir yol olduğu konusu yeniden gündeme geldi. İnternet bankacılığı kullanan tüketicilerin gerçeği yansıtmayan reklamlar ve SMS’ler konusunda banka hakkında tüketici hakları mahkemesine dava açabilecekleri hatırlatıldı.

İnternet Bankacılığı Açıkları

İnternet bankacılığı sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Teknolojinin gelişmesinden dolayı banka ile alakalı işlemlerin da internet bankacılığı uygulamaları sayesinde bankaya gitmeden çözülmesi oldukça büyük kolaylık sağlamıştır. Buna karşılık internet bankacılığı kullanan kişilerin bazı şikayetlerinin olması ve bunun da artması tüketicilerin haklarını bilmesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı tarafından yapılan internet bankacılığı konusundaki değerlendirmeler ise oldukça ilgi çekiciydi. Tüketicilerin sahte internet bankacılığı ortamlarında dolandırıcılık faaliyetleri ile karşı karşıya kaldıklarını da belirten Aziz Koçal, bu durumun fark edilmesinin hemen ardından harekete geçilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Yaptığınız bankacılık işleminin sahte olduğunu veya sizde şüphe uyandırdığını fark ettikten sonra kontrol için hemen bankanızı aramanızı da öneren Koçal, şüpheli işlemin dondurulmasının talep edilmesini de önerdi. Hesaba ve işleme bloke koyulması ve ardından ise hemen savcılık kapsamında dava açılması gerektiğini de vurguladı.

Tüketicilerin bu işlemlerden şüphelenmesi için ise sahte reklamların en iyi yol olduğunu söyleyen Koçal, bankaların müşteri ile iletişim kurmak istemeler halinde direkt olarak cep telefonundan arayacaklarını ve iade, uygun kredi gibi konularda sadece kendi SMS isimlerinden kampanya duyurusu yapacaklarını da dile getiren dernek başkanı bunların yaşanması halinde gerekirse tüm şifrelerin yenilenmesini ve hemen bankaya başvurulmasını istedi.

Bankaların genelde kampanyalarını duyurmak için seçtikleri yolun resmi web siteleri olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı size gelen SMS veya e-mail üzerinden tıklamanız istenen herhangi bir linke ise kesinlikle erişim izni verilmemelidir. Sizden banka adına arama yaparak bir bilgi istenmesi halinde ise bilgi paylaşmayınız ve hemen bankanız ile iletişime geçerek telefon numarasının gerçek olup olmadığını sorgulayınız. Bankaların sizden kolaylıkla bilgi talep etmeyeceğini de unutmadan hareket etmelisiniz. Dava açmak konusunda ise kesinlikle geç kalınmamalıdır.