Kripto Paralar Bize Ne Kadar Zarar Verebilir?

Paylaş!

Son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlayan kripto paralar bir çoğumuz için hala bilinmez bir soru olarak devam etmekte. Bu yeni dönem kripto paraları kullanan bir takım insan ise yatırımlarını ön görmeden dikkatsizce yapıyor. Aynı zamanda bu işi çok fazla tedbir ve araştırmaya yapanlarda var. Peki, kripto paralar bize ne kadar zarar verebilir? Bunu sorgulayalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, yeni paraların oluşmasını kontrol etmek ve para işlemlerini güvence altında tutmak için kriptografi kullanılan, dijital bit platformdur. Kripto para kullandığımız ve bildiğimiz para birimleri olan Türk lirası, Euro, Dolar vb. para sistemleridir. İlk kripto para 2009 da bir yazılımcı olan Satoshi Nakamoto tarafından bulunmuştur ve bu sanal para birimi olan Bitcoin’dir. Bitcoin, birçok kullanıcısına göre geleceğin para birimi olarak bilinse de yasalar tarafından hala onay almadığını bilmekte fayda var. Bitcoin gibi daha birçok alternatif kripto para birimi vardır.

Kripto Paranın Avantajları

Kripto paranın önemli avantajı hızlı bir şekilde para göndermek veya almaktır. Gelişen teknolojinin faydalarından yararlanarak fazla zaman harcamadan bu işlemi yapmak mümkün. Yani saniyeler içerisinde para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir başka avantajı ise, nerede ve ne zaman olursa olsun bir kısıtlamanız olmadan paranızı istediğin zaman istediğiniz kişiye kolayca gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz kişinin yurtdışında olması ya da gönderme işleminizin hafta sonu veya resmi tatil içerisinde olması transferiniz için bir sorun yaratmaz.

Kripto Paranın Dezavantajları

Kripto paranın en büyük dezavantajı reel paraya göre çok daha az kullanıma sahip olmasıdır. Birçok şirket kripto parayı tanısa bile hala güvenmemektedir. Aynı zamanda kripto paralar hükümet tarafından onaylanmadığı için hukuki açıdan hakkınızı aramanız zorlaşıyor.