Linkedin’e Çin Ambargosu

Paylaş!

Çin hükümetinin sosyal medya üzerinden halkına uyguladığı baskı ve yaptırımları hepimiz biliyoruz. Bu yaptırımları son zamanlarda birçok popüler internet sitesi ve sosyal medya uygulaması için sıkça duyar olmuştuk. Şimdi ise Çin hükümeti, Linkedin ambargosu için kolları sıvadı.

İş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu olan Linkedin, son günlerde Çin hükümetinin bazı gazeteci hesaplarını kısıtlamak istemesiyle anılıyor.

2014 yılında Linkedin Çin hükümetiyle bir takım anlaşmalar yapmış, hükümetin belirlediği kurallara uyacağını ve tamamen şeffaf iş anlayışı ilkesiyle çalışacağını belirterek Çin’de faaliyete geçebilmiş ve aynı zamanda Çin’de batılı en büyük sosyal medya platformu olarak anılmayı başarmıştı. Ancak hükümetten gelen baskıyla Linkedin, aralarında Melissa Chan ve Greg Bruna’da bulunan birçok yazarın hesaplarını askıya aldı.

Linkedin’in yaptığı bu kısıtlama sosyal medyada Çin hükümetinin boyundurukları altında ezilme olarak yorumlanırken kitlelerin tepkisine yol açmaya devam ediyor. Görünen o ki Çin’in sosyal medya kullanımı üzerindeki kontrolü sıkılaştırma politikası birçok firma ile birlikte Microsoft’un da Çin’deki işini giderek daha da zorlaşacağa benziyor.