Mac Bilgisayar İçin Antivirüs Programı Kullanmaya Gerek Var mı?

Paylaş!

Genel olarak virüsler Windows işletim sistemleri için daha çok tehdit oluşturmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi bilgisayar kullanıcılarının Windows işletim sistemini daha çok yaygın olarak kullanmasıdır. Windows işletim sistemi kullanımının yaygın olduğundan dolayı hackerlar kurbanlarını Windows sistemini kullananlar içerisinden seçerler. Popülaritesi de her geçen gün artan Apple onları kötü amaçlı yazılımlar için daha çok hedef haline getiriyor.Mac bilgisayarlar için de Antivirüs şirketleri çeşitli korunma programları üretmeye başlamıştır. Peki, mac bilgisayar için antivirüs programı kullanmaya gerek var mı? Mac bilgisayarların kendi güvenliği yeterli olur mu?

MacOs Koruması Nasıldır?

Mac bilgisayar, pek çok yerleşik güvenlik özelliği bulundurur. Ana temeli Unix olan MacOs, platformu güvenli bir şekilde kontrol altına almak için bir dizi özel teknoloji kullanır. Ayrıca Xprotect adı altında arka planda çalışmakta olan anti-malware tarayıcısı bulunmaktadır. Mac bilgisayar da herhangi bir dosya açtığınızda, Xprotect taramaya başlar ve bilinen MacOs kötü yazılım tanımlarına karşı denetleme sağlar. Herhangi bir şüpheli bir şey bulduğunda, bulunan dosyanın bilgisayara zarar verebileceği hususunda uyarı verir. Sistem güncellemeleri yüklediği zaman, kötü yazılımları da güncellemiş olur.

Virüs Riski Nasıl Azaltılabilir?

Mac bilgisayarınızı güvenlik açısından koruma yapabilmek için yapılabilen en iyi şey, Mac’ın güncel kalmasını sağlamak olacaktır. Küçük güvenlik düzeltmelerine ve işletim sisteminin güncellemeleri ile alakalı güvenlik açıklarına Apple yanıt verir. Güncelleme kontrolü yapmak için;

1-)İlk olarak Sistem tercihlerini

2-)Ardından Yazılım Güncelleme’yi seçin.

Mac bilgisayarınızın güncelleştirmelerini otomatik şeklinde ayarlamak daha doğru bir tercihtir. Korsan yazılım indirimi yapıldığında bilgisayara virüsün bulaşması gerçekleşebilir. Korsan yazılımlardan muhakkak uzak durulması gerekir. Program yüklemelerinizi Apple Store’dan yapmaya gayret edin.

Mac Bilgisayar İçin Antivirüs Programı Gerekir mi?

Genel anlamda Mac bilgisayarlar için antivirüs yazılımı pek gerekli görülmez. Bütün güncellemelerin yapılması, yazılımların onaylı olması ve Apple Store aracılığı ile yüklemelerin yapılması ile virüs bulaşma olasılığı her zaman düşük olur. Bazen üçüncü taraf virüsten koruma yazılımlarında dahi sisteme virüs bulaşımı görülebilir. Eğer yine de bilgisayarınıza, virüse karşı koruma programı yükleyerek içiniz daha rahat olacaksa bu yazılımı kullanma tercihi sizin isteğinize kalmıştır.