Site icon Heptekno.com

MacOS Mojave’de Ekran Resmi Nasıl Kullanılır?

MacOs Mojave işletim sistemi firmanın çıkarmış olduğu hızlı ve stabil çalışan tavsiye edilen işletim sistemidir. MacOs Mojave, Apple şirketinin çıkartmış olduğu tüm marka makinelerde kullanılabilecek bir işletim sistemidir. İşletim sistemi donanım gereksinimleri karşılandığı sürece her makinede stabil olarak çalışır. MacOs Mojeve özelleştirmeye izin verir. Peki, MacOS Mojave’de Ekran Resmi Nasıl Kullanılır?

MacOS Mojave’de Ekran Resmi Alma

MacOs Mojave işletim sistemi içerisinde çeşitli duvar kağıtları ve temalar bulundurur. Özelleştirmek isterseniz MacOs mağazasından edinebilir veya beğendiğiniz bir görselin ekran resmini alarak duvar kâğıdı yapabilirsiniz.

Ekran alıntısı yaparken kullanmamız gereken bazı yöntemler var. Bu yöntemlerde biri olan Launchpad menüsünü kullanabiliriz. Launchpad menüsünde bulunan diğer klasörler içerisinde bulunan ekran resmi sekmesine tıklayınız. Açılan ekranda Spotlight uygulamasında ekran resmi yazıp enter tuşuna basın. Shift Command5 tuşlarına aynı anda basarak ekran görüntüsünün alabilirsiniz.

MacOs Mojave ekran resmi alabilmek için diğer bir yöntemdir. Bu yöntem ise Sol Shift-Commad-Sağ Shift-3 basarak ekran resmini alabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınızda ekranda olan mevcut görüntüsünü alır. Aldığınız ekran resmine sağ alt köşeden ulaşabilirsiniz.

Ekran resmi almak için ekran görüntüsü uygulamasını çalıştırdığınızda ekranda taralı bölgeler aktif hale gelecektir. Taralı yerleri genişletebilir veya daraltabilirsiniz. Alacağınız görüntünün boyutuna bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Ekran resmi aldığınız zaman karşınıza gelen düzenleme ekranından istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz. Ekran görüntüsü alırken uygulama ses ve video kaydını da beraberinde alır.

MacOs Mojave Ekran Resmi Kayıt Etme Veya Silme İşlemi

Daha sonra sağ alt köşeden aldığınız görüntüye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz kayıt edebilir veya silebilirsiniz. Sildikten sonra çöp kutusuna gönderilen ekran resmi alıntınızı silerek bilgisayarınızdan komple kaldırabilirsiniz.

MacOs Mojave işletim sistemi yeni güncellemeler ile beraber birçok özelliği de beraberinde getirdi. MacOs Mojave işletim sisteminde genel olarak resim düzenleme araçları üzerinde güncellemeler geliyor. Bu durum daha kaliteli ekran resmi alabilmenizi sağlar. Yüksek sesli video ve ses kayıtları araçları üzerinde yapılan geliştirmeler kullanıcının daha yüksek performans ile çalışmalarını tamamlamasına olana sağlar. MacOs Mojave görüntü araçları kullanılarak işlerinizi kaliteli bir şekilde yapabilmek adına tercih edilmelidir.

Exit mobile version